Лудият гений Генко Генков омаял първата си съпруга като чупи бутилка в главата на сервитьор
С първата си съпруга Гертруда се запознава в Морското казино в Бургас. Тя е секретарката на австрийски търговец. Генко решава да поръча бутилка шампанско на масата на чужденеца, а той като възпитан човек го кани. Фатална грешка, защото Гертруда си губи акъла по красивия и ексцентричен художник. Ситуацията се нажежава, когато сервитьорът отказва да носи повече алкохол и Генко чупи бутилка в главата му. Всички са прибрани в милицията. С помощта на посолството търговският пътник намира начин да се измъкне, а майката на Генко Генков използва ремсисткото си минало, за да отърве сина си и германката. Генко заявява, че това е жената на неговия живот и така по-възрастната с 10 години Гертруда остава в България.
Лудият гений, както наричат художника, често цитира руския писател алкохолик Леонид Андреев „Когато съм пиян, хората не могат да ме понасят. Трезвен ли съм, аз не мога да ги търпя“.
На откриването на последната си изложба през 2006 година идва бос, избягал от болницата и се наложило да му търсят обувки 47 номер.
Българският Ван Гог бил фустогонец, но в същото време и страшно ревнив. Въпреки забежките си, правел внезапни проверки на съпругата си, под предлог, че й е купил храна. Винаги носел две бутилки червено вино. Гертруда живеела с дузина котки и миризмата им дава допълнителен колорит на обстановката в ателието му. Понякога Генко си позволявал да води там моделите си, не винаги точно, за да ги рисува. А жена си заключвал в съседната стая.
Още за ексцентричния любовен живот и стихиен талант на Генко Генков – чуйте в звуковия файл:
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..