В началото бяха танците.
След това създателите на културната организация „Таратанци“ се опитват да визуализират български хорà със схема на пода или на асфалта в парка. И успяват.
Идеите им за лесно научаване на народни танци непрекъснато се развиват.
Последното, с което имат повод и право да се похвалят, е мобилно приложение – все със същата цел – да научи желаещите на български хорà.
Засега са 4, но така се почва.
„Когато започнахме през 2014 година, дори много от самите танцьори не си бяха представяли, че със стъпките си рисуват едни много красиви фигури“, разказа Екатерина Петрова (►) - управител на „Таратанци“.
През последното лято от сдружението обиколили всички фолклорни области в страната. Работили на местно ниво с хореографи и професионални танцьори, които им оставили отпечатъци на стъпки с боя върху бели платна на над 100 хорà.
С подкрепата на Национален фонд „Култура“ разработили и мобилното приложение за Android (засега).
„Целта ни е то да бъде безплатно за потребителите. Засега може да се научат Право хоро, Ръка хоро, Еленино хоро и Граовско. Постепенно ще добавяме още“, каза в допълнение Петрова. И допълни, че „добавената реалност“ в проекта позволява в реалната среда около вас да видите чрез екрана на телефона си стъпките на избраното хоро.
Остава и да ги последвате.
Ихууу...
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..