Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Григ и Десета симфония от Шостакович ще звучат в зала "България"

На 17 февруари 2023 година от 19.00 часа

Снимка: V. Balevska

На 17 февруари 2023 година от 19.00 часа в зала "България" ще се проведе концерт на Радиооркестъра, а в момента върви неговата репетиция. Двамата изявени български музиканти – диригентът Григор Паликаров и пианистът Георги Черкин ще представят заедно с Радиосимфониците Концерт за пиано от Едвард Григ и Симфония №10 от Шостакович. Повече подробности пред Радио София разказаха диригентът Григор Паликаров и солистът Георги Черкин.

По думите на Паликаров репетициите вървят много добре с много добра скорост. Той изрази надежда, че в петък ще се получи впечатляващ концерт, каквато е и тяхната задача.

"Прекрасно мина първата репетиция, ние отначало докрай изсвирихме концерта, като утре вече детайлно ще го поработим. Аз бих казал, че отдавна не бях свирил с Оркестъра на Радиото и мога да кажа, че имат уникален детайлен звук и мащабност. Уникално удоволствие е за мен", отбеляза Черкин. Началото на програмата започва с Едвард Григ.

"Той е ярък и наистина самобитен концерт в огромната литература за пиано и оркестър, в която има изключително много шедьоври. Но той носи своя собствен северен стил и в това отношение е един единствен, защото Григ е написал един концерт за пиано, пък другите композитори горе-долу не са писали. И този северен дух се усеща вътре в рамките на целия концерт. И колкото и да е популярен си дадохме сметка, че всъщност не звучи чак толкова често. Тъй като се свири с пианистите още в първата част в гимназиалния курс на обучение се смята за ученически, но той не е ученически, той е много зрял и дълбок концерт", коментира Поликаров.


Концертът е претърпял над 30 поправки, като той е бил повлиян от Шуман, а Григ е бил критикуван за това. Другото предизвикателство на събитието е Шостакович. По думите на Поликаров музиката, която определяме като класическа и включва няколко епохи не свършва в края на 19-и век. Тя продължава и в 20-и век и то с невероятни шедьоври, които са със същата сила на въздействие на майсторство и композиция като предишните.

Черкин отбеляза, че музиката може еднакво въздействащо да опише и доброто и злото, а Поликаров допълни, че въобще в 20-и век трудно намираме хора, които пишат големи симфонии и това въобще не е добър атестат за човечеството.

"Киното синтезира цялата музика написана досега и избира най-лесносмилаемите неща", отбеляза Черкин. Поликаров сподели, че филмът на Дейвид Линч "Синьо кадифе" е вдъхновен от 15-а симфония на Шостакович. И когато са правили снимките Линч я е пускал да звучи за да се вдъхновяват актьорите.

"Имам чувството, че когато са трудни времената правиш по-велико изкуство", сподели Черкин.

Чуйте още подробности по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00