Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кога и как да потърсим професионален домоуправител?

Снимка: Архив

Жители от столичния квартал „Дружба“ търпят доста проблеми със своя професионален домоуправител, което ги принуждава да прекратят договора си с него.

Възниква резонният въпрос:
Какви са ангажиментите на тези фирми и към кого да подадем сигнал, ако те не изпълняват своите задължения?

По темата в предаването „Събуди се, София“ събеседник бе Иван Марчев – председател на дружествата, представляващи етажната собственост.

Според Марчев, проблематиката по управление на етажната собственост е доста широкоспектърна - колкото са собствениците в един вход, толкова различни мнения съществуват. Проблемите са много и най-разнообразни, обясни той. И посочи какви могат да бъдат задълженията на професионалния домоуправител:

„Те могат да бъдат в пълен обхват по Закона за управление и поддръжка, или могат да бъдат само някои от правомощията, които предвижда законът. Може да бъде само по правомощие по управление - събиране на такси, плащане на сметки, даване на отчет, а може да бъде и в пълен спектър дейности , включително  техническа поддръжка на инсталации и т. н“.
Всичко това трябва да бъде уговорено с фирмата в самото начало - при подписване на договора, заедно с етажната собственост.

„Практиката е да се предостави оферта от фирмата. Може да се съберат по-голям брой оферти, да се направи конкурс, след което задължително се сключва писмен договор, в който се уговарят конкретните правомощия на двете страни.

Как би могло да се докаже, когато едно задължение не се изпълнява?

„Практиката показва, че един спор е най-добре да се разреши чрез споразумение. И обикновено се стига до такова. В нашата сфера проблемите не са толкова сериозни, за да се провеждат някакви тежки преговори“, поясни Марчев и допълни, че е много важно да бъдат изслушани хората, за да се види каква е тяхната болка.
Всеки случай е добре да бъде разгледан индивидуално.

Той посъветва хората, които са решили да се обърнат към фирма за професионално управление, да си направят проучване, да съберат няколко оферти и да проведат разговори с отделните фирми, за да преценят коя от тях ще съответства най-добре на техните нужди.

Чуйте още конкретика по темата от разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Призив да отворим сетивата си за красотата в дебютния албум "Виж" на Uke Duo

„Виж“ е дебютният авторски албум на Петър Терзиев и Вилизар Гичев от Uke Duo. Двамата работят заедно от около 10 години. Пред Радио София те споделиха, че още през 2017 г. са записали албум с укулеле инструментали, но „Виж“ е първият им албум, в който и музиката, и текстовете са авторски. „Музиката, която сега представяме е много различна. Аз..

публикувано на 30.09.24 в 17:46

Втори СТЕМ център отварят в самоковско основно училище

Пет нови високотехнологични и оборудвани и свързани класни стаи отвориха врати с откриването на учебната година в самоковското основно училище „Митрополит Авксентий Велешки“. Те ще служат по различните учебни предмети – математика и информатика, биология и здравно образование, информационни технологии, природни науки. Това е вторият СТЕМ..

публикувано на 30.09.24 в 17:14
Иво Емануилов

България се включва в създаването на Кодекс за поведение в областта на ИИ с общо предназначение

България се включва в създаването на създаването на първия Кодекс за поведение в областта на изкуствения интелект (ИИ) с общо предназначение (general-purpose AI). Институтът GATE към СУ „Св. Климент Охридски“ е част от Работната група . Инициативата е на Европейската служба за ИИ - център на експертния опит в областта на ИИ съгласно..

публикувано на 30.09.24 в 15:54

80 г. история на архитектурното ни образование и неговото бъдеще

Чрез форум, изложба и трансформация на вътрешния двор на УАСГ до 6 октомври може да бъдат разгледани историята и проблематиката на архитектурното образование у нас. Събитието е озаглавено "Education works"  и е инициативата на фондация „Underschool“, която работи за подобряването на архитектурното образование чрез изследвания, намеси и..

публикувано на 30.09.24 в 15:25

“Bartók Gothic” - струнните квартети на Бела Барток през призмата на Готик културата и киното

На 1 октомври, струнни квартети № 1, ор.7 и № 4 на Бела Барток ще звучат на сцената на столичен клуб в изпълнение на Art&Shock String Quartet. Квартетът обединява млади музиканти от Симфоничния оркестър на БНР, камерен ансамбъл “Софийски солисти” и частни артистични организации. Проектът “Bartók Gothic” е посветен на красотата на струнните..

публикувано на 30.09.24 в 15:05

Красотата на камерната музика - тази вечер в Първо студио на БНР

Програмата е интересна и предизвикателна. Интригуваща, защото включва творба от сравнително непознатия у нас немски композитор от полски произход Филип Шарвенка, а предизвикателен – защото първото трио на Брамс (макар и написано, когато той е бил едва на 20 години) е мащабно „като катедрала“ по думите на пианистката Рада Чомакова, дългогодишен..

публикувано на 30.09.24 в 13:54

Случай на западнонилска треска е регистриран в София

Случай на западнонилска треска е регистриран в София. Това сочи справката на Столичната здравна инспекция за седмицата 23-29 септември. Според информацията на СРЗИ през този месец са потвърдени 15 случая на заболяването в столицата. През изминалата седмица са регистрирани и три случая на лаймска борелиоза, 6 случая на скарлатина, 7 случая на..

публикувано на 30.09.24 в 12:31