751 студенти положиха Хипократова клетва на официална церемония. Въпреки всички дефицити в българската здравна система, будни млади хора продължават да избират призванието да бъдеш лекар.
Ето какво споделят те за тяхната вътрешна мотивация.
Д-р Айлин Фейзулова споделя, че от малка иска да прави добро и да помага на хората. Тя произхожда от лекарско семейство и тяхната отдаденост и самоотверженост в професията я насочва към медицината.
Младата лекарка е убедена, че медиците могат да бъдат уважавани от пациентите, когато практикуват професията си с любов, всеотдайност и искреност, когато ги води стремежа да спасяват човешки живот, защото той е най-свят.
"Само дипломата не те прави най-добрия лекар", смята младата жена. Споделя, че като способности и уважение получаваш това, което си заслужил.
„Човек трябва да изгражда правилното обслужване с пациентите. Няма да крия, че докато сме стажанти, за нас е по-лесно, понеже цялата отговорност пада върху лекарите – специалисти. Сега трябва да докажем, че сме научили колко уважаваме пациентите и да спечелим тяхното уважение".
Айлин сподели, че местата за специализанти и в момента са силно ограничени в разрез на посочената информация в медиите, че места има. Но това се отнася за малките населени места, подчерта тя. На самата Айлин й предстои да бъде приета като специализант в Института по ендокринология "Проф. д-р Иван Пенчев". Младата лекарка подчерта, че е добре да се откриват подходящи места за специализация в София и другите градове на страната.
Проблемът с „оголените“ откъм здравни грижи малки населени места
„Много мои колеги идват именно от тези населени места и за тях би било чест да се върнат. Аз приветствам тази идея, ако човек е готов да прекарва своето ежедневие там".
Дилемата „България – чужбина“, пред която са изпавени много млади медици, пред д-р Фейзулова не стои, както твърди самата тя.
„Аз уважавам мнението на моите колеги, те избират този път в чужбина и заради заплащането. Тази тема също е належаща, тъй като дори да се немерят места за специализация, те не са високо заплатени, ако въобще са“, твърди Айлин Фейзулова.
В разговора се включи и друг млад лекар – д-р Гергана Пейкова, която почти 4 месеца работи в Детско спешно отделение във Военномедицинския институт в Пловдив.
„Първоначално се бях насочила към Германия, бях решила да ставам лекар там“, споделя тя. Но тук я среща любовта, а по-късно започва и работа.
Чуйте още какво казаха младите медици в разговора на Антония Каменичка.
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..
Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..