През последната една година България, хората и правителството откликнаха с огромна щедрост, за да приемат и помогнат на десетки хиляди украинци в нужда.
Това беше забележителна проява на солидарност с тежкото положение на бежанците. Страната ни беше сред първите, които предоставиха временна закрила на бежанци от Украйна, което е от решаващо значение за достъпа им до права и услуги.
Повече от 151 000 бежанци от Украйна са регистрирани за временна закрила, а около 50 хиляди са останали в страната. В хотели и държавни бази в момента са около 10 хиляди. Другите живеят в общини, в квартири и т.н. и много от тях се справят самостоятелно.
Войната обаче продължава. Остава необходимостта от силна подкрепа за бежанците.
Много от пристигналите у нас украинци имат добро образование и квалификация, умения, опит и желание да се интегрират и да допринесат за обществото.
Върховния комисариат на ООН в България (ВКБООН) се обедини с още 17 партньори – УНИЦЕФ, СЗО, БЧК, кàмари и др., за да стартира българската глава от регионалния План за отговор на бежанска ситуация (ПОБС) за 2023 г. Те призовават за оказване на помощ в размер на 43,4 милиона щатски долара, за да се помогне на правителството на България в предоставянето на жизненоважна подкрепа за до 200 000 бежанци от Украйна в страната.
Трагедията от войната е огромна, изтъкна пред Радио София Борис Чеширков – съветник „Комуникации“ във ВКБООН:
„Говорим за милиони хора, които са директно афектирани от военните действия. Над 13 милиона са напуснали принудително домовете си. Сред тях са и 8 милиона, които са станали бежанци из Европа, включително и в България. Други около 5 милиона са разселени вътре в Украйна. Има разделени семейства, много от бежанците, които са извън страната, са жени и майки с деца.“
Чеширков подчерта, че 12 месеца по-късно нуждите за внимание и подкрепа на бежанците растат.
Експертът припомни, че в Европейския съюз бе пусната т. нар. директива за временно закрила, с която всички страни членки да предоставят международна закрила и бежански статут на хората, които бягат от Украйна. Сега Директивата е обновена и ще важи за още 1 година – до 4 март 2024 г.
„Програмите, които развиваме - ние го правим в подкрепа на правителството, е за социално-икономическо включване предимно, за да можем да им помогнем, особено на тези, които имат умения, имат образование“, допълни Чеширков. Съществуват бариери - езика, необходимостта от гледането на децата, но в същото време децата на доста от украинците, които вече работят у нас, са записани в български училища.
Около 3500 от украинците имат сключени трудови договори.
В заключение Борис Чеширков изтъкна:
„Между 50-те хиляди от тези бежанци в България има много, които са в уязвими категории. Те ще имат нужда от продължителна помощ, докато трае временната закрила. Важно е да преодолеем тази извънредна ситуация, която ни завари. Трябва да продължим да помагаме, солидарността на България е нужна на хората от Украйна. Те трябва да се включват повече в обществото ни, колкото и да искат и да очакват да се завърнат у дома си - в безопасност и с достойнство.“
Чуйте целия разговор на Лъчезар Христов.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..