Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирково - сребриста перла

На Сирни Заговезни „Радиокафе“ гостува на община Мирково. Говорим за традициите и обичаите на празника, развитието на региона. Ставаме  свидетели и на традиционния кукерски карнавал.

Цветана Йотина е кмет на община Мирково. Тя ни разказва за развитието на инфраструктурата, програмата за развитието на селските райони, по какви проекти работят в региона и какви забележителности правят Мирково привлекателно за гости и туристи. Срещаме се и с Илийчо Лалчев - председател на Кукерския клуб в Мирково:

"В Мирково винаги е имало кукери. Най-малкият в клуба е на 2 години, най-възрастният е на 65. Маските си ги изработваме сами, ние кукерите." (И. Лалчев)

"Традициите са живи, различни клубове ги възпроизвеждат, има хора, които ги е еня. Имаме нужда да се обърнем към историята и да я съхраним. Зареждам се, работата ме удовлетворява. Един кмет трябва да е упорит и смел. Освен с ангажиментите по образование и инфраструктура, предоставяме допълнителни услуги на трудноподвижни наши съграждани. По постоянен адрес тук живеят 2500, по настоящ - 3000. 

Ако трябва да се минат всички пътища за финансиране на четвъртокласните пътища щяха да минат 30 години, затова взехме заем от фонд "Флаг". Той ни позволи да започнем и ремонт на водопроводната мрежа. Скоро ще е готов и площадът ни пред кметството.

Красотата е навсякъде в петте ни села, язовира в Смолско, хижа "Чавдар" в Буново, реставрирахме църкви и параклиси. Има място и за поклоннически туризъм, за риболов, за спорт. Трябва да сме настроени позитивно, стига сме мръкнали.

С Цветана Йотина, Тодор Цачев и Илийчо Лалев


Гостува краеведът Стефка Горгорова:

"По времето на Ботевата чета от Мирково са 28 души, в съседното село е първата и единствена битка, която Бенковски печели. Тук е и първата бирена фабрика преди Освобождението, но не е имала сертификат, тогава не е било нужно. На мирковски кукерите се наричат "сурати" - има "парцаливи", които се промъкват тихомълком, другите са със звънци. Всеки има нужда да пречисти душата си. 

Подготовката започва отдавна, в миналото е имало малки и големи сурати, сега празникът е в неделя. Не толкова се гони злото, колкото е новото начало. Заораването е първият впряг, обикновено персонажът се прави от баща, ако може - с близнаци. В нашия край задължителна е била камилата и маймуната. Големите огньове - оратници, в миналото са били от слама. Колкото по-висок е огънят, и който го прескача пръв, ще е най-здрав. Традиционните ни ястия са подлучените, вкл. чукундурова шума. Печен бамбал фасул също, ципата му е по-мека от смилянския. Традиционен е и бел маж - с пресно сирене. Повече сме ракиджии, не сме винари."

Тодор Цачев е секретар на НЧ „Културен подем“ и художествен ръководител на оркестър „Мирковски орли“, съпругата му Ивайла Цачева е преподавател по музика в училището в Мирково:

"Имах натоварена концертна програма у нас и в чужбина и не съжалявам и за миг, че се преместихме в Мирково." (Ивайла) "След Гълъбец, пътят не уморява, на София взимаме само каймака, нито стреса, нито задръстванията." (Тодор)

"Най-голямото ни дете е на 12, останалите са на 10, 8, 6. Справяме се, тук е спокойно, те са запалени по музиката. Тя им дава неща, които са за цял живот. Те са много внимателни и уважителни един към друг. В училището получихме много хубаво пиано като дарение. После получихме много клавишни от Нидерландия. Имаме много занимания по музика, всяко дете е обучавано да свири на пиано." (Ивайла)

В Мирково има гнезда на орли и идвайки тук преди 12 години, създадох първия детски оркестър в Златица. После г-жа Йотина ме покани да направя детски оркестър тук, така се родиха "Мирковски орли", принасяме тържественост на всяко събитие. Работя за възвръщане на традицията на духовите музики, в момента правя трети такъв в Панагюрище." (Тодор)

"Децата учат на търпение. Много си и помагат. Учителят е много важен. Трябва да инвестираме цялото си внимание в децата. Да се разбират и да живеят заедно. А и музикалният инструмент възпитава, всяко дете трябва да има музиката в себе си."


В студиото са и децата от училището в Мирково. Слушаме "Огън гори на планина" в изпълнение на учениците от 2, 3, 4 клас. 

Децата обичат физическо, математика, български език и литература, музика. Един иска да стане адвокат, да защитава хората от лошото, друг - да стане известен музикант, пианист. Трети - лекар, да помага на хората.

Отиваме и до Челопеч, за да чуем как е започнал кукерския карнавал от кмета инж. Алекси Кесяков.

"Започна фестивалното ни дефиле с "Кукерски мечки", после идват и другите. Славим се с пищни и атрактивни маски. Основното днес се върти около прошката, събираме се при най-възрастния, хората се черпят и си прощават. Да приемаме грешките на другите, не като крайност и агресия, нека всички бъдат по-отстъпчиви!"" 





По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ландарт творбите на Вивия Ники са кратковременни, но посланията им се помнят

" Делфинът , изрисуван в една от преспите до Черни връх, е да зарадва зарадва туристите, но по-голямата цел е да ни вдъхнови за промяна в мисленето на нас, хората. Ние сме в неразривна връзка с природата. В момента се намираме в екологична катастрофа." Това коментира пред БНР-Радио София художничката Вивия Ники , която е автор на..

публикувано на 02.07.24 в 12:49
Снимки: Comic Con Bulgaria

Два дни фестивал в София с поп култура, филмови звезди, аниме, гейминг, косплей

След като миналогодишното издание на Aniventure Comic Con беше открито от Мария Бакалова , този юли българската актриса с пробив в Холивуд отново ще се срещне с феновете си. Фестивалът Aniventure Comic Con 2024 ще се проведе тази уикенд - на 6 и 7 юли , във всички големи зали на Интер Експо Център и отново ще привлече почитателите на..

публикувано на 02.07.24 в 11:23

17-годишните младежи ще могат да шофират, но само с придружител?

17-годишните младежи с шофьорски книжки ще могат да шофират, но само с придружител, предвиждат одобрените от правителството промени в Закона за движение по пътищата. Целта е да трупат опит чрез шофиране с придружител още от 17-годишна възраст. Според председателя на Съюза на преподавателите по автомото подготовка Йонко Иванов, през..

публикувано на 02.07.24 в 10:49

Слънчево начало на деня, привечер - гръмотевични бури

Днес в по-голямата част от страна ще бъде предимно слънчево и горещо. След обяд и вечерта над Западна и Централна Българи ще се развива купесто-дъждовна облачност, ще има краткотрайни валежи, гръмотевични бури и градушки, съобщиха от НИМХ. По-интензивни ще са явленията в Северозападна България. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югоизток. Вечерта вятърът..

публикувано на 02.07.24 в 07:35

Център към МТСП дава сертификат за дигитални умения, важи за целия ЕС

Над 14 000 души завършиха обучения по дигитални умения от началото на 2024 г. до момента и получиха сертификати от Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи (ЦРЧРРИ). Курсовете се провеждат по проект на Министерството на труда и социалната политика, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост...

публикувано на 01.07.24 в 18:42

Да намалим еднократната пластмаса в България този месец

За поредна година в България започва инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July . Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба . " Пластмасата е гениално изобретение. Спасила е животи в медицината – коментира пред БНР-Радио..

публикувано на 01.07.24 в 18:05
Санирането вече не е достатъчно за добра енергийна ефективност на сградата

Пасивните сгради в България са по-малко от 100, те са с най-висок клас на енергийна ефективност

От началото на 2024 г. влезе в сила актуализация на Наредбата за енергийна ефективност, според която всички нови сгради трябва да са почти нулево ефективни . Оказва се, че повечето сгради, строени през последните 10-20 г. не отговарят на заложените стандарти, да не говорим за по-старото строителство. Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 01.07.24 в 15:44