На Сирни Заговезни „Радиокафе“ гостува на община Мирково. Говорим за традициите и обичаите на празника, развитието на региона. Ставаме свидетели и на традиционния кукерски карнавал.
Цветана Йотина е кмет на община Мирково. Тя ни разказва за развитието на инфраструктурата, програмата за развитието на селските райони, по какви проекти работят в региона и какви забележителности правят Мирково привлекателно за гости и туристи. Срещаме се и с Илийчо Лалчев - председател на Кукерския клуб в Мирково:
"В Мирково винаги е имало кукери. Най-малкият в клуба е на 2 години, най-възрастният е на 65. Маските си ги изработваме сами, ние кукерите." (И. Лалчев)
"Традициите са живи, различни клубове ги възпроизвеждат, има хора, които ги е еня. Имаме нужда да се обърнем към историята и да я съхраним. Зареждам се, работата ме удовлетворява. Един кмет трябва да е упорит и смел. Освен с ангажиментите по образование и инфраструктура, предоставяме допълнителни услуги на трудноподвижни наши съграждани. По постоянен адрес тук живеят 2500, по настоящ - 3000.
Ако трябва да се минат всички пътища за финансиране на четвъртокласните пътища щяха да минат 30 години, затова взехме заем от фонд "Флаг". Той ни позволи да започнем и ремонт на водопроводната мрежа. Скоро ще е готов и площадът ни пред кметството.
Красотата е навсякъде в петте ни села, язовира в Смолско, хижа "Чавдар" в Буново, реставрирахме църкви и параклиси. Има място и за поклоннически туризъм, за риболов, за спорт. Трябва да сме настроени позитивно, стига сме мръкнали.
Гостува краеведът Стефка Горгорова:
"По времето на Ботевата чета от Мирково са 28 души, в съседното село е първата и единствена битка, която Бенковски печели. Тук е и първата бирена фабрика преди Освобождението, но не е имала сертификат, тогава не е било нужно. На мирковски кукерите се наричат "сурати" - има "парцаливи", които се промъкват тихомълком, другите са със звънци. Всеки има нужда да пречисти душата си.
Подготовката започва отдавна, в миналото е имало малки и големи сурати, сега празникът е в неделя. Не толкова се гони злото, колкото е новото начало. Заораването е първият впряг, обикновено персонажът се прави от баща, ако може - с близнаци. В нашия край задължителна е била камилата и маймуната. Големите огньове - оратници, в миналото са били от слама. Колкото по-висок е огънят, и който го прескача пръв, ще е най-здрав. Традиционните ни ястия са подлучените, вкл. чукундурова шума. Печен бамбал фасул също, ципата му е по-мека от смилянския. Традиционен е и бел маж - с пресно сирене. Повече сме ракиджии, не сме винари."
Тодор Цачев е секретар на НЧ „Културен подем“ и художествен ръководител на оркестър „Мирковски орли“, съпругата му Ивайла Цачева е преподавател по музика в училището в Мирково:
"Имах натоварена концертна програма у нас и в чужбина и не съжалявам и за миг, че се преместихме в Мирково." (Ивайла) "След Гълъбец, пътят не уморява, на София взимаме само каймака, нито стреса, нито задръстванията." (Тодор)
"Най-голямото ни дете е на 12, останалите са на 10, 8, 6. Справяме се, тук е спокойно, те са запалени по музиката. Тя им дава неща, които са за цял живот. Те са много внимателни и уважителни един към друг. В училището получихме много хубаво пиано като дарение. После получихме много клавишни от Нидерландия. Имаме много занимания по музика, всяко дете е обучавано да свири на пиано." (Ивайла)
В Мирково има гнезда на орли и идвайки тук преди 12 години, създадох първия детски оркестър в Златица. После г-жа Йотина ме покани да направя детски оркестър тук, така се родиха "Мирковски орли", принасяме тържественост на всяко събитие. Работя за възвръщане на традицията на духовите музики, в момента правя трети такъв в Панагюрище." (Тодор)
"Децата учат на търпение. Много си и помагат. Учителят е много важен. Трябва да инвестираме цялото си внимание в децата. Да се разбират и да живеят заедно. А и музикалният инструмент възпитава, всяко дете трябва да има музиката в себе си."
В студиото са и децата от училището в Мирково. Слушаме "Огън гори на планина" в изпълнение на учениците от 2, 3, 4 клас.
Децата обичат физическо, математика, български език и литература, музика. Един иска да стане адвокат, да защитава хората от лошото, друг - да стане известен музикант, пианист. Трети - лекар, да помага на хората.
Отиваме и до Челопеч, за да чуем как е започнал кукерския карнавал от кмета инж. Алекси Кесяков.
"Започна фестивалното ни дефиле с "Кукерски мечки", после идват и другите. Славим се с пищни и атрактивни маски. Основното днес се върти около прошката, събираме се при най-възрастния, хората се черпят и си прощават. Да приемаме грешките на другите, не като крайност и агресия, нека всички бъдат по-отстъпчиви!""
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..
На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..
Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..
Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..