Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Годишните награди на БАИТ за 2022 г. бяха раздадени

Снимка: БАИТ

Наградите ва Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) бяха обявени през изминалата седмица. Изпълнителният директор на Асоциацията - Весела Калъчева, разказа повече за отделните номинации, както и за наградените. 
 Конкурсът за наградите на БАИТ се провежда за 12 поредна година. 

„Тези награди отличават постижения от предходната 2022  година. Получихме 78 кандидатури в 7 категории Осмата е със специален принос, за нея не се кандидатства, а се определя от вътрешни номинации - поясни тя. - Благодарение на кандидатурите можем да проследим развитието на информационните технологии, компаниите, проектите. Това е един много добър барометър, който дава представа докъде е стигнала индустрията."

Младежката награда тази година е получил студентът III курс от Шуменския университет Томислав Троев, от специалност „Компютърна информатика“, който е разработил собствена платформа на множество библиотеки, чрез които се подобрява цялостният процес на автоматизирано тестване на софтуерните продукти.

"Хората, които работят в софтуерни компании, оценяват този принос изключително високо. Той им помага при създаването на даден софтуер, улеснява  неговото тестване“, отбеляза още Калъчева. Тези библиотеки не са просто разработка, а вече са интегрирани. 100 тестови дефиниции генерират над 15 хил. вариации, това особено говори на колегите от софтуерните компании“, уточни тя.

Наградата за принос в образованието е с променени критерии за оценка. Тя акцентира върху учебни заведения, които изпълняват съвместни програми, посочи Весела Калъчева.

„Технически вуз с друг технически вуз, технически вуз от България с хуманитарен такъв от чужбина, или технически вуз, който има съвместни програми със средни училища. За нас като IT бизнес, точно такъв подход е много ценен и важен и честно казано не знаехме дали ще има кандидат, който ще покрие тези критерии. 
За наша огромна радост, Висшето училище по телекомуникации и пощи, което е победител в тази сфера, е точно такъв вуз, който има интердисциплинарна бакалавърска програма по телемедицина, която е съвместна между него и медицинските университети в Плевен и Пловдив“.

Интересна подробност за това висше училище е държавно, изтъкна Калъчева. По думите й, той има своя уникална методика за инженерно обучение, работи с медицински хуманитарен вуз в Одрин, република Турция и техния Тракийски университет. 20 процента от преподавателския състав на Висшето училище по телекомуникация е от водещи технологични компании. В същото време, те споделят своя преподавателски ресурс с 2 средни училища, подчерта Весела Калъчева.

Чуйте още интересни подробности в интервюто на Елена Пъневска.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15
Георги Проданов

Георги Проданов: Политическите партии все повече се откъсват от действителността

Политическите партии все повече се откъсват от действителността. Така обобщи пред Радио София събитията от изминалата седмица политологът и преподавател в НБУ Георги Проданов. „Имам предвид концентрирането върху не толкова политика, а математика, ако щете – колко депутати са необходими, за да мине едно правителство на малцинството, колко..

публикувано на 05.07.24 в 15:47

С над 30% се увеличават разходите на НОИ за болнични

Разходите на Националния осигурителен институт за болнични се увеличават с малко над 30%, съобщиха от Института. Причината е нарастване с 15 на сто на броя на боледувалите, както и увеличаване на доходите на осигурените. През първото тримесечие на тази година изплатените суми по болнични листове нарастват с близо 70 млн. лева спрямо същия..

публикувано на 05.07.24 в 13:25

Дигиталният маркетинг и инфлуенсърството

Етиен Янев е дигитален маркетолог с над 12-годишен опит, включващ работа със стартъпи и B2B компании. Преподава в основната програма на Softuni Digital, както и в най-големия студентски кампус за предприемачество в света - RANEPA International. Автор е на обучителната Facebook общност - Дигитален маркетинг за предприемачи. Част е и от Асоциацията..

публикувано на 05.07.24 в 13:05

Да напишеш есе

Книга с особено подходящо заглавие за обществено-политическата действителност, макар и по предмета си на изследване да е рязко отдалечена от нея, вече може да бъде намерена на книжния пазар. Сборникът "Вслушвания" на писателя, литературен критик и журналист Митко Новков съдържа няколко културологични и литературоведски есета продукт на..

публикувано на 05.07.24 в 12:25

"Безцветните зелени идеи яростно спят" казва със своята изложба Наталия Йорданова

Наталия Йорданова (1991) е интердисциплинарна визуална художничка, родена в София и базирана в Амстердам. Като част от постоянно развиващото се търсене на възможни светове и широкото използване на спекулация, артистичната практика на Наталия е проекция за бъдещето, субективен синтез и материално предложение за това, което определя настоящия..

публикувано на 05.07.24 в 12:10