В предаването „Добър вечер, София“ гостуваха младите журналисти Цветана Сапова, Пенка Маринова, Атанас Рачков, Павел Шахов и Мария Стоева от студентското радио при Нов български университет (НБУ).
Те разговаряха откровено за радиото като медия, за мотивацията им в журналистиката, както и за предстоящия проект, който те подготвят.
Студентското радио при НБУ е сравнително нова инициатива. То възниква преди година, след конкурс, организиран от техния ментор и преподавател Ралица Филипова.
С днешна дата те имат свободата да разгърнат своя творчески потенциал, като всеки от тях ще подготвя своя рубрика, тясно свързана с конкретния човек и проблемите които го вълнуват. На младите журналисти им предстои да направят своя платформа, която ще се слуша от всички студенти в страната.
Младите хора изразиха надежда идващата пролет да бъде пролетта на тяхното радио.
„Имаме доста подготвени неща, още откакто започнахме да се оформяме като екипи, тепърва предстоят хубави неща“, твърдят те.
С много вълнение Павел Шахов, който учи тонрежисура и Пенка Маринова от направление Музика, споделиха подробности за своя съвместен проект „Портрет от музика“. Друг забавен феномен, за който разказа Атанас Рачков, е рубриката „Радио флирт“.
"В нея счупихме „черупката на яйцето“, беше изключително забавно и смешно“, казва той и разкри идеята за собствен подкаст, чрез който би искал да покаже, че е възможно да паднат бариерите между студенти и преподаватели и отношенията да се базират на взаимно уважение, дори приятелство.
Цвети Сапоева представи рубриката „Извън релсите“ - тя пък е за хората, които често подминаваме. Които носят някаква болка и имат история, която имат да разкажат. Рубрика за неглижирани от обществото теми, като психично здраве, хранителни разстройства, или депресии.
Чуйте още в разговора на Кристиян Илиев с какво тези млади хора са привлечени от радиото, за да реализират своите идеи и какво подготвят занапред.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...