Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богдан Милчев: В България е 2,5 по-голям рискът да загинеш по пътищата, отколкото средно в ЕС

Трябва да посочим институция, която да носи отговорност за състоянието на пътната инфраструктура

| Коментар
Снимка: Петя Калнакова
Чуй новината! Чуй новината:

По пътищата продължават да загиват много хора, заради страх. Страхуваме се да посочим отговорния, виновния. Транспортната система функционира в режим на корупция.

Това коментира пред БНР-Радио София Богдан Милчев от Института за пътна безопасност (ИПБ):

"Ние от Института направихме анализ за 10-годишен период (2013-2023). За това време автомобилите са се подобрили, но не чак толкова. Пътища са построени, но не чак толкова много.

Статистически намаляваме жертвите, обаче на практика рискът да загинеш в България остава същия. За 10 години намаляването на населението е с 900 000 човека тоест демографският срив не може да бъде наваксан от намаляването на жертвите.

През 2013-а на 1 милион население в катастрофи загиват 82-ма души. 82-ма на 1 милион загиват и през 2023-та. Тоест, имаме статистическо плато. Това означава, че всички мерки, които държавата взима със законодателна репресия – увеличаване на  глобите и наказанията, не дават резултат. Този модел е изчерпан".

Милчев отбеляза, че заплатата на изпитващите водачите за шофьорска книжка, е между 1200 и 1500 лв. Това е фактор за компромиси и с морала, за корупция. Но това е резултат от държавна политика.

"Най-опасната маневра, от която се загива, е изпреварването. И тази маневра не се учи в курса на младите водачи – допълни Богдан Милчев. – Лидерът на най-голямата партия ни казва: Хора, оправяйте се сами. Вижте, аз се оправям сам. Той не разчита на институциите на неговата улица.

Ние от ИПБ организираме граждански контрол след 1 септември. Обличаме жълтите жилетки, ще ги обучим хората как да контролират движението, как да спират нарушителите".

По думите на експерта, от институциите, чиято дейност е свързана с пътната безопасност, не са заинтересовани жертвите на намаляват, защото така оправдават съществуването си. А кадрите, които ги управляват са едни и също от години.

Хората все повече осъзнават важността на дисциплината по пътя. Но рискът се управлява със знания и механизми.

"Има инструментариум, с който можем да повлияем и до две години да докараме България до средно европейските нива на сигурност. Такъв план е представен на Росен Желязков, лично от мен. 

Първо трябва да посочим институция, която да носи отговорност за състоянието на пътищата в България! Имаме 4-5 институции, които се занимават с пътна безопасност, но какво направиха досега, кой и как отговаря за инцидентите и жертвите?

В България е 2,5 по-голям рискът да загинеш по пътищата, отколкото средно в ЕС. На ход е българският премиер. Той е началникът на всички тези институции", убеден е Милчев.

Чуйте разговора на Константин Лавсов.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Богдан Кирилов

Проблемът с недостига на лекарствени продукти е международен

Липсват ли лекарства в аптеките и защо в България периодично се появява недостиг на лекарствени препарати? Възможно ли е проблемът да е не само на местно ниво, но и общоевропейски, дори и с международен характер, от който страната ни да е сред потърпевшите? В предаването “Ритъмът на столицата“ разговаряме с магистър фармацевт  Богдан..

публикувано на 25.08.25 в 17:43
Красимир Вълчев

МОН: Още през ноември ще влезе забраната за ползване на мобилни телефони от учениците в училище

Вероятно още през ноември ще влезе забраната за ползване на мобилни телефони от учениците в училище. Това ще стане след приемането на измененията в закона, коментира министърът на образованието и науката Красимир Вълчев , който се включи в официалното откриване на обновената сграда на Колежа по туризъм към Бургаския държавен университет "Проф. д-р..

публикувано на 25.08.25 в 17:35

Нов опит да се приеме стария вариант на Наредбата за свободно къмпингуване по българското Черноморие

Пореден опит да се приеме стария вариант на Наредбата за свободно къмпингуване към Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Въпреки изразените недоволства и отправени над 600 отрицателни становища преди няколко години и сигнали от къмпинг организациите за протести, се планира да се приемат именно спорните текстове. Няма как да не..

публикувано на 25.08.25 в 17:25

Нова детска градина в кв. "Стрелбище" набира персонал

В системата на Столична община за кандидатстване в детска градина вече са обявени местата за новата детска градина №156 в кв. “Стрелбище“. Бройките са за две яслени и шест градинските групи, разпределени по възрастов критерий - за набори от 2019 г. до 2024 г. Важна подробност е, че има хипотетична възможност, приетите деца във всички групи, да не..

публикувано на 25.08.25 в 17:06

Избират нов управител на ВиК-Перник

Извънредно общо събрание за смяна на управителя на ВиК-Перник е насрочено за 28 август от 10.00 часа. В поканата до съдружниците, в лицето на общините, не се посочват мотивите за предстоящата рокада.  Досегашният управител Борислав Иванов бе начело на дружеството от януари 2020 година - в разгара на водната криза в Перник. През 2024 година договорът му..

публикувано на 25.08.25 в 16:23

Във вторник става ясно кои банки ще се включат в процедурата да обслужават Столичната община

През утрешния ден ще стане ясно кои финансови институции ще се включат в процедурата за избор на обслужваща Столичната община банка. Това заяви председателят на работната група за изготвяне на критерии за подбор на нова банка и председател на групата на "Продължаваме промяната-Демократична България“ в Столичния общински съвет Бойко Димитров. Днес..

публикувано на 25.08.25 в 14:50

Долна баня ще бъде домакин на Европейско първенство по пожароприложен спорт

От 25 август до 30 август Долна баня ще бъде домакин на Първо Европейско първенство по пожароприложен спорт. “Имаме прекрасна база, която беше изпълнена по европейски проект през 2011 -2014 г. идвайки в Долна Баня от Главна дирекция “Противопожарна безопасност” харесаха нашия комплекс”, коментира кметът на Долна Баня Владимир Джамбазов .  Става..

публикувано на 25.08.25 в 11:15