Снимка: agribusiness.pro
Първото издание на Академия „Иновации в агробизнеса“ ще се проведе от 13 до 17 март. Инициативата е на Стопанския факултет към СУ „Св. Климент Охридски“, Enterprise Europe Network – България, Фондация „Приложни изследвания и комуникации“, “Клийнтех България”, Професионална асоциация по роботика и автоматизация (ПАРА), AI Bulgaria, Health and LifeScience Cluster и SpinOFF Bulgaria.
Домакин ще е Литературния клуб „Перото“ към НДК.
Радио София е медиен партньор на събитието.
„Оказва се, че един традиционен нискотехнологичен сектор като земеделието, е изключително динамичен. Предизвикателствата пред хората в тази област ги принуждават да се обърнат и да използват нови технологии.
Програмата на форума е доста богата. Очакваме представители на селското стопанство (растениевъдство и животновъдство), земеделието, хранително-вкусовата индустрия, IT сектора, машиностроене, електроника, дори козметичната промишленост. Искаме да разкажем за всички тези хора, които споделят това вдъхновението в областта на иновациите в агросектора“, отбеляза пред Радио София проф. Теодора Георгиева (▼)от Софийския университет.
Академията ще започне с двудневно обучение (13-14 март) за одитори на системи за управление по безопасността и качеството на храните съгласно последните изисквания на ISO 22000:2018“.
На 15 март предстои целодневен безплатен семинар на “Клийнтех” за стартиращи компании в сферата на агрохранителните технологии и био- и кръговата икономика.
На 16 март 2023 г. в 10.00 часа ще се открие изложение на компании, които представят иновативни разработки с приложение в селското стопанство и индустриите от агрохранителната верига. От 18.30 часа ще започне събитието "Технологии в бара", организирано от ПАРА, в рамките на което професионалисти разискват различни теми от IT екосистемата у нас. Входът е свободен. Изложението ще продължи до 16 часа на 17 март.
Академията предвижда и поредица от медийни събития, нетуъркинг пространства, дегустации на вино, фирмени презентации, работа по водещи за страната проекти в областта на кръговата икономика и биоикономиката, уъркшопи със стартиращи бизнеси от индустриите на агро-хранителната верига, джаз вечери и т.н.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова за още детайли по темата.
Чуйте целия разговор на Константин Лавсов със зам.- кмета на район “Подуяне” в звуковия файл, както и анкетата на Ана Попова.
65 фирми и колекционери на минерали и фосили ще се включат в тазгодишното Великденското изложение в Националния Музей “Земята и хората”, съобщават от пресцентъра на музея. Събитието ще се проведе на 11, 12 и 13 април, а в изложението ще се включат и творци с авторски изделия с минерали - бижута, природни картини, сувенири и др. Работното време на..
През днешния ден облачността над югоизточната част от страната ще намалее и над повечето райони времето ще бъде ясно. Вятърът временно ще стихне. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня вятърът от северозапад отново ще се усили - до умерен, а..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..