На Националния празник 3 март е време да си припомним за родолюбива инициатива, обединява хиляди българи – за издигането на 111-метров пилон на Роженските поляни, на който да се вее най-голямото българско знаме.
В основата му ще има плоча от бял врачански варовик, изобразяваща картата на България, с размери 5 на 3 метра.
Върху нея ще бъдат гравирани послания от различните области на страната.
Инициатор на проекта е фондация "Наследство в бъдещето".
Пред Радио София председателят на организацията Симеон Караколев обясни, че пилонът ще бъде поставен на 1430 м надморска височина.
Така българският национален трибагреник ще се развее на най-високия пилон на най-високото място в цял свят.
"Искахме да дадем някакъв импулс, посока с този паметник - пилонът е своеобразен паметник на обединението. Имаме нужда от такива актове, които да повдигат националното ни самочувствие."
По предварителни изчисления проектът ще струва около 1 млн. лева. Фирми вече са декларирали своята помощ в труд или материали и остават да се досъберат под 600 хил. лева. Всякаква подкрепа е добре дошла.
Изборът на височината на пилона от 111 метра не е случаен – 111 000 квадратни километра е площта на България. Трите единици символизират пробуждането на духа, а новото начало, от което имаме нужда днес, е въплътено в цифрата 1. Освен това през тази година се навършват 111 години от освобождението на Родопите.
Картата ще бъде оформена в училището по каменоделство в с Кунино и се очаква да бъде транспортирана и през юли т.г. - положена в основата на пилона.
Ще бъде поставена капсула с послание от 111 думи, които ще бъдат прочетени след 111 години.
Заради ветровете, на които ще бъде изложено, знамето (дълго 40 м и широко 25 м) ще се сменя два пъти годишно.С него разговаря Данаил Конов.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..
"От твоите очи - звезди, да пия светлина" е поетично-музикална вечер, която ще се проведе в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". Станалата вече традиционна литературна среща ще се проведе на 13-ти февруари в Националния литературен музей. “Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива..
Една от последните ценности, постъпила в Националния етнографски музей (НЕМ) в началото на 2025 г., е шевично пано от селата в Дупнишко и Самоковско. Историята за откриването и придобиването е доста любопитна история и за нея пред БНР-Радио София разказа гл.ас. д-р Иглика Мишкова , и.д. зам.директор на НЕМ. Преди време в социалните..