Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да помогнеш дори с вързани ръце

Димитър Христов
Снимка: радио София

Темата е за липсващия закон за доброволчеството в България. Хора, които искат да помагат в спешни ситуации, са поставени пред избор между това и собствената си работа. Първият ни гост по нея е Александър Куманов от Фондация "Четиридесет и две" - водещ на събитието Ключ Unplugged „На първа линия в Турция и на последна в България“ на Форум Ключ на 9 март. Форум КЛЮЧ е мотивационно събитие, което събира и дава сцена на хората, променящи България. През лични истории на гост-лектори насърчават всеки да бъде част от промяната, която иска да види в обществото ни:

"Темата е продължение на друго събитие, даващо трибуна на хора, които правят неща, водещи до промяна в обществото. Пандемията ни спъна и продължихме да правим нещата в по-малък формат. Представяме личности, които правят обществото ни да изглежда по-адекватно. Ще си говорим какво движи хората напред и какво ги спъва. Ефектът сред обществото бе, че с дребни жестове, много хора направиха нещо, докато други направиха повече." 

Пещерният спасител Димитър Христов е един от неформалните лидери на български екип, включил се в претърсването на руините след разрушителните земетресения в турските градове. Той зарязва всичко и се включва в спасителната операция напълно доброволно. Ще разкажем какво го е накарало да се занимава с пещерно спасяване и кои са някои от случаите, в които той и колегите му са имали възможността да помогнат:

"Организацията ни е от 50 година. Стояхме в готовност, няма закон за такива като нас и на втория ден ни се обадиха от Националната асоциация на доброволците (НАД). Успяхме да се организираме да сме автономни. Имахме подкрепата на Турски авиолинии, чекирахме 2 тона багаж, смениха самолета с по-голям, ние бяхме 20 човека. През цялото време имахме връзка с НАД, Турското посолство и Турските авиолинии. НАД направи цялата организация тук. За съжаление от страна на държавата не виждаме подкрепа, само ни посрещнаха с ръкопляскания. Ако бяхме отишли с един гръб, щеше да е по-лесно.

Тръгвахме на сляпо, отивахме на обект и организацията бе в наши ръце. 5-6 дни бяхме на терен. Там трудно се намираше човек, който да говори английски. Всеки от хората по улиците искаше да ни помогне. Особено като виждаха, че сме спасители. На самата локация бе голям хаос. Не бяхме пратени от името на държавата и не можеха да ни настанят при другите държавни спасители. 

Екипът ни започна късно, нямаше много, какво да направим. Последните дни бе изключително екипна работа. Тук комуникация има, от една страна ни търсят, от друга, не могат да ни подкрепят. В западните държави доброволците имат работещи системи с работодатели и не само, има облекчения. Всеки от нас е доброволец, взел е отпуск, но има екипи, където дори са уволнявани. Тук ефективно нищо не се случва, по структурите хората искат да помогнат, но са с вързани ръце."


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55

Всичко започна като мечта, като илюзорен проект

Първата българска лига по електронни спортове или видеоигри се завръща със своя четвърти сезон – повече от основателя Иван Кинчев. Финалите на националната училищна е-спорт лига започват днес, след което ще станат ясни новите училищни е-спорт шампиони на България: "Това е моментът, който всички чакат - това е кулминацията, с 4 отбора, за тях е..

публикувано на 29.06.24 в 11:49