Тревогата от липсата на достатъчно учители вече не е актуална. Учители вече има. Педагогиката е втората най-желана специалност от кандидат-студентите.
Какво обаче предстои, какво следва оттук нататък, какви са предизвикателствата? Как трябва да изглежда една ефективна програма за новоназначени учители и техните наставници?
Въпроси в тази посока се търсят на в дискусия, която се провежда днес о инициатива на фондация „Заедно в час”.
В момента вече никой не пита откъде да се намерят кандидати да влязат пред учениците в клас. По-важното е да се прецени как всички учители да получат достатъчно знания, умения и необходимата подкрепа, за да постигат учениците им високи резултати.
Дискусията се организира в рамките на европейския проект NEST (Novice Educator Support and Training), който обединява образователни експерти от 5 европейски държави и от 7 образователни системи.
Целта им е да апробират обучителна програма за ментори на начинаещи учители, която след това да се превърне в държавни политики.
В България през обученията преминават експерти от регионалните управления на образованието, но програмата може да бъде приложена и за учители наставници, директори, заместник-директори и други специалисти, които подкрепят нови учители.
Повече информация по темата пред Радио София даде Люба Йорданова от „Заедно в час”.
На днешното си заседание Столичният общински съвет ще обсъди възможността за разкриване на денонощен педиатричен кабинет в столичната Пета градска болница. Предложението е на Ивайло Йонков от "Синя София" и предвижда общината да отпусне 260 000 лева от бюджета си за тази година, за да бъде разкрито такова звено. Западните и северните квартали в..
Изтича обявеният петдневен протест на жителите на разрушените бараки в столичния квартал „Захарна фабрика“. Какви действия предстои да предприемат. “Протестите секват за момент, поради това, че доста хора загубиха работата си. Голяма част от тях се върнаха на работа. Относно настаняване, аз, заедно с група от квартала продължавам да търся варианти с..
Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат на протест с искане за увеличение на заплатите с минимум 15 процента. Акцията ще бъде под надслов: "Трудът в медиите има стойност", и ще започне в 12 часа на кръстовището пред Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски"...
През днешния ден над по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Купеста облачност ще има в следобедните часове над планинските райони, а от югозапад през втората половина на деня ще започне увеличение на високата облачност. Ще духа слаб и умерен вятър от юг-югозапад. Минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, за София - около 4°...
До 18 ч. днес не е постъпвало официално уведомление за протест на работещите в столичния градски транспорт утре, затова той ще бъде нормален учебен ден за софийските училища, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. В случай, че голям брой учители и ученици не успеят да стигнат до училищата, а наземният градски транспорт няма да работи и в..
Седмицата продължава с коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев. Заедно с водещия Константин Лавсов, те дискутираха по различни теми от деня: - За първи път от години София остана без градски транспорт. Автобуси, тролейбуси и трамваи останаха в депата. Протестът на работещите в столичния градски транспорт е на 12..
Най-старото училище в столичния район "Нови Искър“ - 176 ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Негован, отбелязва 140 години от създаването си. Училището отваря врати през 1880 г. и е едно от първите учебни заведения в районите около София. Първоначално децата са се обучавали в стара сграда, която днес е кметство. Новата училищна сграда е..