Специални устройства за проследяване предоставят безплатно от Община Перник на родители на деца и младежи със специални образователни потребности (СОП), главно от аутистичния спектър. Инициативата се осъществява в общ проект между общинската администрация и мобилен оператори у нас.
Идеята е на кмета на Перник Станислав Владимиров и е провокирана от случая с изчезването на 12-годишния Сашко през ноември м.г., в чието 9-дневно търсене се включиха много хора.
„У нас обикновено институциите вървят след събитията. Решихме да предприемем стъпки към превенция. Социалната услуга е безплатна за семействата, а устройствата са индивидуални и са конфигурирани за всяко дете поотделно“, обясни пред Радио София Мартин Жлябинков, секретар на Община Перник.
Устройствата не са гривни, защото аутистите не ги търпят. Наподобяват дистанционно на автомобил. Осигурени са от мобилен оператор, а месечният им абонамент се поема от страна на общинската администрация. Те могат да бъдат поставяни в джоб, чанта или закачени с щипка към дрехите. Чрез тях, посредством мобилно приложение местоположението на децата ще може да се определя мигновено.
Сигналът от устройството ще се подава към избрани телефони от семейството, към спешен и контролен център.
Жлябинков допълни, че проблем с дезориентация и изгубване може да се случи и на хора с деменция. Затова е отправено запитване към Агенцията по социално подпомагане, но няма точна информация за броя нуждаещи се. Прави се и анализ за евентуално прилагане на устройствата и от такива ползватели.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Международният проект SAFER прилага иновативен подход към обучение по пътна безопасност за млади хора и овластяване на преживели автомобилни катастрофи и в България. Проектът е базиран на много данни с истории на хора, пострадали или загубили живота си при автомобилна катастрофа, следвайки добър пример от Словения. "В България..