Относно патриархалните традиции психологът сподели, че те придават на момичетата чувство на дълг, които ги задържа към семейството. Той е първоначално към родителското семейство, а по-късно се пренася и към брачния партньор. Докато момчето има нужда от своята майка и в много голяма степен от своя баща за процеса по идентификация с мъжа и мъжката роля, то момичето остава свързано със своята майка и се опитва да почерпи от нея опит и идеи за това, каква е жената по принцип.
"Ако дъщерята, когато се омъжи отива в друго семейство, понякога то е и доста далече пространствено, то за сина се предполага, че остава в родителския си дом, остава на същото място и води снаха. По този начин се обезпечава грижата за възрастните хора, тоест за родителите, когато те остареят. Така че в този смисъл казвам, че нещата са противоречиви, защото както имаме майки, които казват: ооо, само дъщерята ще те гледа, не разчитай на снахата, така в същото време пък ако нямат момче, мъжка рожба се чувстват недостатъчно пълноценни, реализирани и удовлетворени като майки", посочи Младенова.
Тя отбеляза, че целта една дъщеря не е да бъде отдушник на емоционалните състояния на своята майка, а по-скоро майката да подкрепя дъщерята в нейния самостоятелен личен път на развитие. По думите й контролиращата и свръхобсебваща майка може да бъде както много добра и загрижена, също и такава, която контролира през авторитаризма и желанието да властва над своята дъщеря. Това кара дъщерята да се отдалечи, за да не попада под нейното влияние:
"Нерядко жените, които имат конфликтни и противоречиви взаимоотношения със своята майка доста по-лесно преработват тези трудности, отколкото жените, които смятат своята майка за перфектна", отбеляза Младенова. Тя допълни, че колкото повече знания и умения придобива детето, толкова повече майката следва да се отдалечава от него:
"В някакъв момент, когато детето види, че не се справя достатъчно добре, по всяка вероятност то ще се обърне към нас за подкрепа. Това е моментът, в който можем да му покажем нещо. Майките сме склонни в днешно време да предпазим детето както от всяко препятствие пред физическата му цялост и здраве, тоест да обезопасим къщата, всеки един ръб да е изпилен, да има там протектори, всичко да е вдигнато, прибрано, така че детето да няма досег до абсолютно нищо, което да бъде счупено, повредено и рисковано, така и в емоционално отношение. Днешните майки са изключително тревожни по отношение на това, да не би случайно те да нанесат някаква емоционална травма на своето дете".
Тя посочи, че много големи трудности създават майките, които нямат граница между себе си, своето "лично" и това да признаят "личното" на своето дете. Момичета, които са израснали в среда, в която са били полагани прекомерни грижи за тях, съзрявайки очакват от своите съпрузи да се грижат за тях.
"Изключително важно е първо майката да предаде на дъщерята любов и усет към собствения пол. Тя да се чувства важна, значима като жена, достойна за обич, за внимание, за грижа и ценяща и обичаща своя собствен пол. Да се обича като жена, а не да влиза постоянно в тази конкуренция, която много често виждаме в днешния свят между жените и мъжете. Така или иначе априори ние имаме някакви разлики и е важно всеки да обича и да оценява своя пол такъв, какъвто е", заяви Младенова.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..