Проф. Борис Богов ▲ Снимка: Ангелина Грозева
Тази седмица отбелязваме Деня на бъбречното здраве. По този повод се организират профилактични прегледи в УМБАЛ "Света Анна".
Болният бъбрек не боли, затова е изключително препоръчително да се прави профилактичен преглед веднъж в годината.
Сред важните съвети за здрави бъбреци са физическа активност, повече прием на течности до 2.5 литра на ден. Приемането на достатъчно количество течности е сред основните превенции за камъни в бъбреците.
Необходимо е и да се внимава какви лекарствени медикаменти се приемат, защото те също могат да вредят. А с бъбрека могат да бъдат свързани и много заболявания на други органи, посочи пред БНР известният нефролог проф. Борис Богов:
"Хроничното бъбречно заболяване се явява 9-та причина за смъртност. През 2030 г. ще бъде 5-ата причина. Неслучайно след ковид пандемията вече се говори за пандемия от хронично бъбречно заболяване. Акцентът е към пациенти, които имат съпътстващи социално значими заболявания - високо кръвно налягане, захарен диабет. Това са основните причини за прогресия на хроничната бъбречна болест и достигане до терминален стадий, когато нещата са невъзвратими.
Когато се появят симптоми е доста късно вече. Има костни нарушения, анемични явления. Но са достатъчно късен симптом. Затова са важни профилактичните прегледи. Инициативата е профилактика и профилактични прегледи поне веднъж годишно за наличие на белтък в урината, за бъбречното състояние. Бъбрекът не боли, докато не стане сериозно, но бъбречната болка може да бъде най-силна."
Интересен факт е, че бъбрекът е свързан и с нашето щастие, защото надбъбречната жлеза отделя хормона адреналин.
Тази година всички се обединяват около световната кампания „Бъбречно здраве за всички и навсякъде“. Тя акцентира върху превенцията като основен фактор за предотвратяване на хроничната бъбречна недостатъчност.Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...
Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..
В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..
Теодосий Спасов и Иван Шопов ще предложат приятен концерт в съботната вечер (15.2.2025), озаглавен като техния общ албум "InFusion" ("Вливане"). Световноизвестният кавалджия разказа как преди години на един джаз фестивал във Варна са се пресекли пътищата на двамата. " Беше откритие и за него, и за мен това да се съберем и всеки..