Проф. Борис Богов ▲ Снимка: Ангелина Грозева
Тази седмица отбелязваме Деня на бъбречното здраве. По този повод се организират профилактични прегледи в УМБАЛ "Света Анна".
Болният бъбрек не боли, затова е изключително препоръчително да се прави профилактичен преглед веднъж в годината.
Сред важните съвети за здрави бъбреци са физическа активност, повече прием на течности до 2.5 литра на ден. Приемането на достатъчно количество течности е сред основните превенции за камъни в бъбреците.
Необходимо е и да се внимава какви лекарствени медикаменти се приемат, защото те също могат да вредят. А с бъбрека могат да бъдат свързани и много заболявания на други органи, посочи пред БНР известният нефролог проф. Борис Богов:
"Хроничното бъбречно заболяване се явява 9-та причина за смъртност. През 2030 г. ще бъде 5-ата причина. Неслучайно след ковид пандемията вече се говори за пандемия от хронично бъбречно заболяване. Акцентът е към пациенти, които имат съпътстващи социално значими заболявания - високо кръвно налягане, захарен диабет. Това са основните причини за прогресия на хроничната бъбречна болест и достигане до терминален стадий, когато нещата са невъзвратими.
Когато се появят симптоми е доста късно вече. Има костни нарушения, анемични явления. Но са достатъчно късен симптом. Затова са важни профилактичните прегледи. Инициативата е профилактика и профилактични прегледи поне веднъж годишно за наличие на белтък в урината, за бъбречното състояние. Бъбрекът не боли, докато не стане сериозно, но бъбречната болка може да бъде най-силна."
Интересен факт е, че бъбрекът е свързан и с нашето щастие, защото надбъбречната жлеза отделя хормона адреналин.
Тази година всички се обединяват около световната кампания „Бъбречно здраве за всички и навсякъде“. Тя акцентира върху превенцията като основен фактор за предотвратяване на хроничната бъбречна недостатъчност.В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..