По думите на Драганов зимният сезон е бил много добър, с едно върхово натоварване по празниците, въпреки мекото време. Тогава заетостите са достигнали до 98%, което е повече от предходните години:
"Последните три месеца на миналата година - октомври, ноември и декември имаме с 10% повече чуждестранни посетители от тези, които са били през най-добрата предпандемична 2019 година. Независимо от липсата на сняг заетостите бяха много добри през месеците януари и февруари, а сега март, независимо от топлото време пистите са в добро състояние. Поддържат се със смесен кристален сняг от машините, но като цяло имаме доволни туристи".
От посетителите две трети са български граждани, а една трета чужденци. Относно инфлацията и поскъпването на някои туристически стоки Драганов сподели, че това не е оказало влияние и не е довело до отлив на туристи. Според думите му ресторантите се движат с надценки от порядъка на 300%, а нощните барове и заведения с 500% и когато става дума за 15% инфлация спрямо 300% надценка не може да се каже, че това е сътресение за турзма.
"Като цяло, дори ако погледнем лифт картите, тяхното поскъпване беше с 16.5%, което на фона на инфлацията, която за двете години надхвърли 25% също е сравнително ниско. Резултатът какъв е? Трудно могат да се намерят места в хотелите, които са балнео, спа и уелнес. Ние наблюдаваме много високо търсене на туристическия продукт от една страна и от друга страна ако погледнете самолетите които пътуват за чужбина, седалките им са пълни ", отбеляза той и допълни:
"Записванията, които са сега по отношение на летния сезон и есента за пътуване в чужбина в туристическите агенции са невиждани до момента като обеми".
Интересът на българите е най-вече в дестинации като Турция и Гърция за шопинг и посещаване на лични имоти. Очакваните чужденци, които ще посетят страната ни за Великден са около 75 хиляди. На фона на войната в Украйна летният сезон, който се задава ще претърпи значителни загуби заради отлив на руски и украински туристи, сподели Драганов.
По темата се изказа и Вероника Кънева. Тя сподели, че туризмът в къщите за гости е едно не малко перо в цялостната картина, а настаняването е значително по-евтино.
"При нас зимният сезон не е свързан със ски, а обикновено в него туристи идват само уикенда. Всички къщи за гости се надяват през уикенда да имат поне два дена туристи, защото откакто масово започна това поскъпване на живота обикновено взеха да идват по един ден в съботите", отбеляза тя.
Кънева посочи, че има много къщи за гости, които са в отдалечени райони и малки селца и които се посещават предимно от млади хора. Те обикновено пътуват с обществен превоз, а в повечето случаи до тези дестинации няма удобен транспорт. Друг проблем е задължението собствениците на тези къщи да носят прането в обществени перални, а такива често липсват.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..