Книга на писателя Тед Тодоров разказва за живота и творчеството на скулптура Боян Райнов. Тед Тодоров е автор на книгите „Без примка“, „Когато живееш за после“, „Защото ме е родил баща ми“. Последната му книга обаче решава да бъде документален биографичен роман, който нарича Боян Райнов майстор на обичта. Кой е Боян Райнов и защо Тед Тодоров посвещава книгата си на него? Основният въпрос е, кой е Боян Райнов. Всички знаем кой е брат му Богомил. Тогавашната комунистическа власт е направила възможно да не се чува за брат му Боян, живеещ в Париж. Там той постига много. България му взима много. Подробностите в разговора на Тед Тодоров с Христина Иванова:
"Дъщеря му ми каза, че 20 години са я лъгали, че ще напишат книга. Аз я написах за 5 месеца. Боян се е срещал често със служители на ДС. Аз знаех техните похвати и разказах много лесно за тях.
Когато Боян завършва Художествената академия, го канят на специализация в Париж. Там той остава сам, агенти на ДС го арестуват в българското посолство в Париж и му взимат документите.
Добрите хора ги сполетява щастието. Първата протегната приятелска ръка към него е на Пол Елюар, който търси кой да му илюстрира "Красавица и зверове". Рисунките му са имали триизмерност. Сприятелява се с Пикасо, с Дора Валие-Увалиева.
Дъщеря му отива с групов паспорт с група на СБХ в Париж, тя не знае нищо за баща си. Тя забелязва там художника Александър Петров, който я среща с баща ѝ. Той е с бяла риза с български бродерии и го разпознава. Плаках много докато писах тези моменти. Двамата се срещат и всичко се оправя.
Диана се връща в България и я викат в ДС. Тя започва да пътува при него. Боян Райнов решава да се върне с голяма изложба към 2000 година. МК не дава средства за пренасянето и решава да не се върне. "Хората са нови, но манталитетът им е стария" - казва по този повод той. Има заявка книгата ми да бъде преведена на френски. В България го почитат в 2006.
Тогава първата му изложба в България става в залите на Френския институт. В книгата ми има много документи."
А ето и дъщерята на Боян Райнов, Диана-Мария:
"Спомням си винаги първата среща с баща си. Много красив, едър българин, много притеснен какво правя, с какво се занимавам. Отидохме в неговото ателие в предградието Антони. Цяла нощ говорихме за изкуство, за изложбите му, беше много доволен, че съм завършила скулптура. "Не заслужавам да ме наричаш "татко" - това много ме трогна. Да си родител е грижа.
Той казваше, че най-важното е да работи, не може да няма резултат рано или късно. Може и да не се веднага успехите.
Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата. Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и..
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..