Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикалният вкус се променя

Пепи Писарски и Петър Маринов
Снимка: радио София

Последният ни час е на музикални теми. В началото говорим за 60 годишния юбилеен концерт на Костадин Георгиев - Калки – „60 обиколки около слънцето“:

"Работя върху новия албум, който ще излезе на края на годината. концертът ще бъде открит с Концерт за пишеща машина и пиано. Музикантите винаги трябва да бъдат на ниво, да търсят повече публика и да създават качествени произведения. Музикантският труд трудно се разбира. Съпругата ми свири по 6-7 часа, за да поддържа форма. Почти всичките си финанси, музикантът вкарва обратно в музиката.

Към момента няма професионални импресарии и разпространители на музика, те не се занимават с класическа и поп музика. Успехът е много хлъзгаво нещо, музикалният вкус се променя, Трябва да държим на ценностите си, на авторската музика, в хубавите текстове, в цялата комбинация, която прави добрия вкус."

На гости в студиото идват и двама от членовете на група "Атлас", Пепи Писарски и Петър Маринов. След концерта "35 години Атлас" и новият албум "Отключете душите", групата продължава да ни изненадва...

"Разликата е огромна с акустичния ни проект със струнен квартет, музиката ни звучи много по-топло. Годините ни са ужасно много. Много неща научих - хората харесват мелодична музика с текстове с хубави послания." (Пепи) "Публиката има нужда от такава музика. Изборите и компромисите са всекидневни и трудни, трудно е да се занимаваш с музика, трябва да успяваш да лавираш." (Петър)

"Музиката стига най-бързо до хората, човек трябва да е и идеалист, и инат. С положителен знак, той е в основата, аз и приятели да продължаваме да се занимаваме с музика. Музикалната среда се промени към зле, престанаха да се излъчват български песни в ефир, започна да се гледа изключително комерсиално. Не съм против поп-фолка, но е по-добре да се конкурират стиловете. Няма законодателство за подпомагане на национален музикален продукт, като разграден двор сме. Българската музика е 12% в ефира. В 18 държави има подобен закон. Интересът е на чуждите звукозаписни фирми, това да не се случи тук, а ние си мъждукаме. Езикът формира нацията." (Пепи)

"Сменихме много вокалисти и това бе цената, която трябваше да платим за дълголетието ни. Новите членове ни обогатяват, намерихме се. Обръщаме внимание на всеки наш гост във ФБ. Ще заснемем и запишем акустичния концерт."

"Първо правя музиката и аранжимента, колкото и да е непривично, чак тогава търся подходящия текст (Пепи) При мен според музиката и настроението пиша текста, но някой път е по-различно (Петър) И аз, с "Чорапояд" (Пепи)

"Студиото ни дава свобода, не сме спрели да правим музика, два албума със съвсем нови песни. Трябва да внимаваш да не предозираш технологията. Ако говорим за "Кукла" тя е на Пепи Развигоров Попов, ние бяхме решени да се спасяваме в Норвегия. Но песента се превърна в хит и това ни накара да останем в България." (Пепи)

"Компютърната технология позволи появата на изпълнители, които не са певци, това е черната страна на съвременната технология. Цената на успеха е всеотдайност, време, нерви, инат, и това не е сигурно без късмет." (Пепи) "Крайното нещо е любовта към музиката и към публиката, И музиката, и публиката се променят, ние също трябва да се променяме. (Петър)

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25