Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикалният вкус се променя

Пепи Писарски и Петър Маринов
Снимка: радио София

Последният ни час е на музикални теми. В началото говорим за 60 годишния юбилеен концерт на Костадин Георгиев - Калки – „60 обиколки около слънцето“:

"Работя върху новия албум, който ще излезе на края на годината. концертът ще бъде открит с Концерт за пишеща машина и пиано. Музикантите винаги трябва да бъдат на ниво, да търсят повече публика и да създават качествени произведения. Музикантският труд трудно се разбира. Съпругата ми свири по 6-7 часа, за да поддържа форма. Почти всичките си финанси, музикантът вкарва обратно в музиката.

Към момента няма професионални импресарии и разпространители на музика, те не се занимават с класическа и поп музика. Успехът е много хлъзгаво нещо, музикалният вкус се променя, Трябва да държим на ценностите си, на авторската музика, в хубавите текстове, в цялата комбинация, която прави добрия вкус."

На гости в студиото идват и двама от членовете на група "Атлас", Пепи Писарски и Петър Маринов. След концерта "35 години Атлас" и новият албум "Отключете душите", групата продължава да ни изненадва...

"Разликата е огромна с акустичния ни проект със струнен квартет, музиката ни звучи много по-топло. Годините ни са ужасно много. Много неща научих - хората харесват мелодична музика с текстове с хубави послания." (Пепи) "Публиката има нужда от такава музика. Изборите и компромисите са всекидневни и трудни, трудно е да се занимаваш с музика, трябва да успяваш да лавираш." (Петър)

"Музиката стига най-бързо до хората, човек трябва да е и идеалист, и инат. С положителен знак, той е в основата, аз и приятели да продължаваме да се занимаваме с музика. Музикалната среда се промени към зле, престанаха да се излъчват български песни в ефир, започна да се гледа изключително комерсиално. Не съм против поп-фолка, но е по-добре да се конкурират стиловете. Няма законодателство за подпомагане на национален музикален продукт, като разграден двор сме. Българската музика е 12% в ефира. В 18 държави има подобен закон. Интересът е на чуждите звукозаписни фирми, това да не се случи тук, а ние си мъждукаме. Езикът формира нацията." (Пепи)

"Сменихме много вокалисти и това бе цената, която трябваше да платим за дълголетието ни. Новите членове ни обогатяват, намерихме се. Обръщаме внимание на всеки наш гост във ФБ. Ще заснемем и запишем акустичния концерт."

"Първо правя музиката и аранжимента, колкото и да е непривично, чак тогава търся подходящия текст (Пепи) При мен според музиката и настроението пиша текста, но някой път е по-различно (Петър) И аз, с "Чорапояд" (Пепи)

"Студиото ни дава свобода, не сме спрели да правим музика, два албума със съвсем нови песни. Трябва да внимаваш да не предозираш технологията. Ако говорим за "Кукла" тя е на Пепи Развигоров Попов, ние бяхме решени да се спасяваме в Норвегия. Но песента се превърна в хит и това ни накара да останем в България." (Пепи)

"Компютърната технология позволи появата на изпълнители, които не са певци, това е черната страна на съвременната технология. Цената на успеха е всеотдайност, време, нерви, инат, и това не е сигурно без късмет." (Пепи) "Крайното нещо е любовта към музиката и към публиката, И музиката, и публиката се променят, ние също трябва да се променяме. (Петър)

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Празник на община Мирково

Традицията, битът и културата се съхраняват в малките населени места

Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..

публикувано на 04.05.25 в 10:31
Теодор Войников

Софийски разкази - Драски по софийските работи

Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..

публикувано на 03.05.25 в 16:00
къщата на Дебелянов днес

Историята оживява - архитект Вельо Дебелянов

Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..

публикувано на 03.05.25 в 15:00
дует Ритон

Адресите на любовта - дует Ритон

Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..

публикувано на 03.05.25 в 14:00
Жасмина Свиленова

Гледах големите, те летят, и аз исках като тях

Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..

публикувано на 03.05.25 в 11:44

Когато непотребното за едни е съкровище за други

НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..

публикувано на 03.05.25 в 10:55
Андрей Димитров

Скептицизмът на по-възрастните ме мотивира

Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..

публикувано на 03.05.25 в 10:43