Може да са ви познати филмови заглавия като „Една нощ в операта“ или по-близкото като години на производство „Една нощ в музея“, но за деца, които трябва редовно да спят, за да пораснат, времето за посещения е през деня. Дори и историите, които им се разказват трябва да са такива.
Зорница Христова и Тодор Петев зарадваха деца и родители с „Един ден в музея“ – не филм, а пътеводител за музеите и галериите на София и дори изданието спечели наградата "Златен лъв" за издателски проект с най-голяма обществена значимост през 2021 г.
Втората част на пътеводителя се нарича „Още един ден в музея”.
В нея се разказва за природонаучния музей, за военноисторическия (НВИМ), за африканското изкуство и за Златю Бояджиев в „Квадрат 500“, праисторията в Археологическия музей, етнографската зала в НИМ, обясни пред Радио София Зорница Христова. Има и разходка пред средновековните икони в криптата на храм „Александър Невски“, както и в Докторската градина.
Илюстрациите са на Сияна Захариева.
Пътеводителят е за цялото семейство, за споделяне на това, което сме открили и ни е впечатлило.
В края на книгата има нетрадиционна част – как да си направиш музей вкъщи, да откриеш до себе си предмети, които също могат „да разказват истории“ – например стария часовник на дядо, сватбена снимка на родителите…
Има предложение за съставяне на родословно дърво, което да се свърже и с картата на България, в зависимост от местата, за които знаем истории за разказване.
Пред Лили Големинова Зорница Христова предаде подробности и за участието си в Панаира на детската книга в Болоня.
Чуйте.
Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции; Ще използва ли ситуацията президентът..
Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..
Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..
Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..
Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..
До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..
Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..