"Важно е, защото ние сме институции, а институциите смятам, че трябва да си помагат. Особено като се има предвид, че живеем в не леки времена и имаме нужда от всяка помощ, в която можем да намерим и подкрепа. От друга страна Музикалната академия е наистина образователна институция в сферата на музиката, а Българското национално радио със своите шест музикални състава е едно от най-добрите места за реализация на младите хора, които завършват Музикалната академия. Смятам, че това сътрудничество е напълно естествено, още повече, че имаме толкова много поле, в което да си помагаме и да си сътрудничим".
Той подчерта, че НМА и БНР са организатори на различни събития, концерти и други мероприятия свързани с музиката. Връзките между двете институции са много, тъй като много от музикантите в съставите на БНР са кадри на Музикалната академия, а някои от тях са преподаватели там.
"Мисля, че имаме известен дефицит на информираност у аудиторията. Тя не познава много от прекрасните наши изпълнители, не познава много от прекрасните наши произведения и тук, ние, като медия със своите ресурси в ефир и интернет бихме могли да помогнем да увеличим познанието на нашите слушатели по отношение на тези изпълнения", отбеляза Митев.
По думите му най-голямата като численост структура в рамките на БНР е "Музикална продукция и състави", където работят над 250 човека извършващи както звукозаписна, така и концертна дейност.
"И от нас зависи хората да знаят повече за това, което правим. Затова се радвам, че през изминалата година БНР възобнови издателската си дейност, която в тежките години на пандемия и малко преди това беше поизостанала. Издаваме предимно продукция на нашите собствени състави разбира се, но сме отворени и за всякакви партньорства с музиканти. Така например, вече за втора поредна година конкурсът "Пролет" вместо парични награди предоставя възможност на спечелилите да запишат нова музика в студията на БНР", отбеляза Митев.
"Хубавото е, че с различните си състави, които работят в различни музикални жанрове имаме възможност наистина да предложим огромно разнообразие на публиката", каза той. Митев подчерта, че БНР като обществена медия трябва да търси повече партньорства с различни институции, защото те са полезни за аудиторията и обществото.
"Ние сме части от Плана за възстановяване и устойчивост и с огромно нетърпение чакаме финансирането в нашата част - Опазването на културното наследство да тръгне, защото като част от този план е предвидено в рамките на четири годишен период целият звуков архив на БНР да бъде дигитализиран. Това от една страна ще помогне за неговото съхранение и от друга страна ще даде възможност части от него да бъдат много по-лесно достъпни за аудиторията", посочи Митев.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..