Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очертава се недостиг на общопрактикуващи лекари у нас

Снимка: БГНЕС

На 8 март от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ) изпратиха писмо до служебния министър на здравеопазването Асен Меджидиев, във връзка със запитвания от страна на новозавършили медици, желаещи да специализират Обща медицина и проблеми, с които се сблъскват. "На фона на голямата средна възраст на преобладаващата част на нашата професионална група и очертаващия се в съвсем близко време сериозен недостиг на общопрактикуващи лекари, е удачно по всякакъв начин да подобрим и улесним достъпа на желаещите колеги до съответната информация", се посочва в писмото на НСОПЛБ.

Лекарите вече могат да предписват медикаменти с електронна бяла рецепта през мобилно приложение, обявиха от здравното министерство през миналата седмица. Приложението e-Rx ще ги улеснява в случаите, в които нямат достъп до компютър, т.е. не са в кабинета си. Подробности по темата пред Радио София разказа д-р Костадин Сотиров, член на Управителния съвет на НСОПЛБ.

По думите му броят на общопрактикуващите медици е приблизителен на средноевропеското ниво, но силно притеснително е това, че повечето от тях са в пенсионна и предпенсионна възраст. Младите специалисти предпочитат да се реализират в чужбина, а от тези, които остават в България съвсем малка част решават да работят като общопрактикуващи лекари.

"Работата на общопрактикуващите лекари от многото наредби и закони е изключително натоварена с много административни дейности, нямащи нищо общо с медицинските дейности. Никой човек, не започва да учи медицина, или най-малкото не започва да работи като лекар за да извършва административна работа. В условията на напреднали дигитални технологии, даже ако щете и на изкуствен интелект, който е достъпен и електронно здравеопазване, което съществува Министерството на здравеопазването и Здравната каса задължават общопрактикуващите лекари да пишем на хартиени формуляри", коментира д-р Сотиров.

Той посочи, че на семейните лекари им е забранено да диагностицират и да лекуват своите пациенти. Общопрактикуващият лекар няма право да назначава някои изследвания и му е забранено да изписва лекарства. Друг тежък проблем е специализацията, тъй като за да специализира обща медицина, един новозавършил медик трябва да се обучава в обучителна практика, което е свързано отново с извървяването на административен път, а документите престояват в МЗ от 6 месеца до две години.

"По трудното е да се опитаме да променим отношението на българското общество и институциите към лекарите. В момента в България отношението към докторите е като към измамници, престъпници и убийци. И ако някои от младите лекари заминава в чужбина, то не е защото тук парите няма да му стигат, а защото отношението там е като към добросъвестен и нормален човек", подчерта той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 23.01.25: "Футболът не е спорт, а е като фитнес, който носи добри пари"

Тази вечер разсъжденията на седмичните коментатори във "Форум" се разпростряха върху следните сектори и теми: Българската армия . Възнагражденията се вдигат с 30%. Най-ниската заплата в сектора става 2300 лева, а най-високата - до 6700. Каква беше казармата едно време и на какво учеше? Ще привлекат ли кадри новите заплати и това, че..

публикувано на 23.01.25 в 19:15
Пожарът с десетки жертви в ски курорта Карталкая, Турция, бе повод за засилване на планираните проверки

Пожарните инспектори планират още 200-300 проверки до края на зимния туристически сезон

Започнаха засилени проверки за спазване правилата на пожарна безопасност на хотели, къщи за гости и други туристически обекти на територията на цялата страна. С това са ангажирани екипи служители от Министерството на туризма от Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН) в МВР. Целта е, ако се налага, да се..

публикувано на 23.01.25 в 18:35

Стабилност, приемственост и оптимизъм очакват австрийските инвеститори у нас

Стабилност и устойчивост са ключовите думи в прогнозата на австрийските компании за 2025, въпреки глобалната икономическа несигурност. Австрия продължава да бъде вторият по големина инвеститор в България .  Очакванията на австрийския бизнес за предстоящите 12 месеца могат да се обобщят така: Много стабилност и приемственост,..

публикувано на 23.01.25 в 18:10

Собствениците у нас застраховат по-малко от 10 на сто от имотите си

Въпреки че собствеността при недвижимите имоти (жилища) у нас е 85%, застраховките са едва около 8 процента. (При САЩ се застраховат 88% от имотите.) Има положителни индикатори за повишаване на информираността сред населението. Делът расте, но базата е малка, подчерта пред БНР-Радио София Веселин Ангелов , член на УС на Българската асоциация..

публикувано на 23.01.25 в 16:19

В БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024" с картини на ученици

Във фоайето на БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024", посветена на 90-годишнината на Българското национално радио. Картините са отличените в националния конкурс за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник", който се организира съвместно с Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен и..

публикувано на 23.01.25 в 16:02

Концерт "Деца свирят на деца" ще се състои в СГХГ

“Деца свирят на деца“ е наречен концерта, който ще се проведе в Софийската градска художествена галерия (СГХГ), в последния ден на месец януари. Той е свързан с една от най-важните мисии на фондация “Културни перспективи“ - да развива потенциала на млади артисти и да им дава поле за изява. "В нашата вече позната и обичана серия концерти - "Деца..

публикувано на 23.01.25 в 15:47

Жители на с. Богданлия не дават пасища за сметка на разширяване на селището

Жители на с. Богданлия не се примиряват с решение на Община Елин Пелин да застрои 200 декара пасища от землището на селото с промяна на предназначението на земи , които са публична общинска собственост. Проблемът съществува от около година. Местните жителите са сформирали Инициативен комитет "Да спасим село Богданлия" , организирали са..

публикувано на 23.01.25 в 15:11