Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дуалното обучение – сред приоритетите на Професионалната гимназия по транспорт и енергетика "Хенри Форд“

Снимка: ПГТЕ "Хенри Форд"

В Професионалната гимназия по транспорт и енергетика "Хенри Форд“ в София учат 1400 ученици. От тях едва 10 са момичетата, каза пред Радио София директорът на гимназията Таньо Стойчев.

„Приемът се реализира в 12 специалности, като те обслужват две основни направления на икономиката – транспорт и енергетика. Актуални специалности, които ние реализираме са „Подемна и асансьорна техника“, „Промишлена електроника“. Тази година нов прием ще бъде и „Повдигателни съоръжения“, „Монтиране на автотранспортна техника" – нещо, което се оказа, че е изключително дефицитно като работна сила в областта на строителството и икономиката. Няма нещо, което да не е модерно и да не е свързано със съвременно обучение“, добави Таньо Стойчев.

Министерството на образованието и науката наскоро предложи няколко специалности да станат защитени от следващата учебна година. Това се налага поради недостиг от 30% на кадри в някои сектори. Повечето от новите предложения за защитени специалности са в сектор "Строителство“.

Една от защитените специалности в Професионалната гимназия по транспорт и енергетика "Хенри Форд“ е "Електрообзавеждане на подемна и асансьорна техника“. Учениците получават стипендии и имат подписани трудови договори във фирмата, в която провеждат своето дуално обучение.

„Всяка година 6 паралелки се приемат в дуална форма на обучение, т.е. обучение чрез работа. В 11 клас учениците от тези паралелки, подписват трудови договори с фирми и работят по съответната специалност два дни. В 12 клас работят три дни и по този начин имат два пъти повече практика на конкретни работни места. 2/3 от нашия прием е структуриран върху този вид работна сила, която в момента е изключително дефицитна или е очертан недостига“, обясни Таньо Стойчев.

Той добави, че в момента се извършва ремонт в голяма част от училището. Тече основна реконструкция на корпуса за практическо обучение и строителство на ново футболно игрище с изкуствена трева. Изгражда се и асансьор за нуждите на 5-етажния корпус. Предстои цялостна реконструкция на двора на гимназията и изграждане на център за високи постижения, каза Таньо Стойчев.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05