"Като част от инициативите на катедра "Астрономия" към Физическия факултет на СУ се опитваме да популяризираме българските приноси в световната наука. Една от нашите инициативи е, всеки четвъртък от учебната година от 19:30 да говорим за астрономия с водещ български специалист", отбеляза доц. д-р Божилов.
Той отбеляза, че за намирането на екзопланети е особено важно наличието на модерна телескопска техника и поясни, че екзопланета е всяка една планета, която обикаля около звезда различна от Слънцето. Броят на откритите към момента такива планети е около 5300, а няколко десетки от тях са открити от български астрономи. Теоритично на някои от тях, при наличието на вода би могло да има живот, сподели специалистът.
"За съжаление разстоянията в космоса са много по-големи от всичко, с което сме свикнали ние хората. Най-близката звезда след Слънцето, това е звездата Проксима от съзвездието Кентавър. Около нея има екзопланета, която е близка по размери до Земята, най-вероятно има скалиста повърхност и попада на подходящо разстояние за да бъде потенциален дом на живот. Но най-близката звезда след Слънцето е на 4.2 светлинни години", посочи доц. д-р Божилов. Той уточни, че това разстояние се равнява на 40 хиляди милиарда километра.
Намирането на нови планети изисква сложна телескопска техника, а повечето от тях са открити с непреки методи. Когато някоя планета преминава пред звездата, нейният блясък намалява и ако периодично се засича такова намаляване, тогава може да се твърди, че около звездата има екзопланета.
"Втори непряк метод, който също е много мощен е методът, при който гравитационното поле на планетата влияе върху звездата и това леко кара звездата да се измества по лъча на зрение спрямо наблюдателите", поясни доц. д-р Божилов.
Той прикани всички любители на астрономията да посетят кръжока, както и да посетят Деня на отворените врати във Физическия факултет, който ще бъде на 22 април от 10:00 ч. сутринта. Тогава всеки, който желае ще може да разгледа факултета заедно с всички негови лаборатории. От 16:00 ч. всички желаещи могат да заповядат в Астрономическата обсерватория на СУ, да наблюдават слънцето с телескоп, както и да чуят интересни лекции по астрономия. Същата програма ще бъде повторена на 29 април, когато е Пролетният ден на астрономията.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..