Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейските градове: умно, устойчиво и справедливо развитие

4
CITIES Торино
Снимка: Andrea Guermani

Пето издание на CITIES – форум за устойчиво градско развитие

Нови 120 милиона евро ще бъдат достъпни за иновативни градски решения през май:

Тази година голямото събитие събра представители на 130 градски представители – не само на столици, но и от малки и средни градове. Лайтмотивът на CITIES през 2023 е разширяването и обогатяването на устойчивото градско развитие така че никой да не изостава, независимо в коя част на ЕС се намира.

Форумът се провежда за пети път, като първите две издания са във Брюксел, а след това – в Ротердам и Порто. От 2020 има две нови, ярко изразени тенденции – зелената и дигиталната трансформация на градовете, теми, които бяха водещи по време на дискусиите в Торино.

Торино е бил избран за домакин сред 19 града, изявили желание да приемат CITIES. И това не е никак случайно – четвъртият по големина град в Италия и център на Пиемонт е наистина добър пример за ефективно и с визия използване на европейски средства и правилното им насочване и комбиниране с финансите на града. Център на Савойското кралство, след обединението на Италия през 1861, Торино е първата столица. В началото на 20 век обаче, градът е голям индустриален център и всичко е подчинено на продуктивността, дори разписанието на градските автобуси е било съобразено със смените във фабриките. Десетилетия по-късно, едно от големите предизвикателства е трансформирането и социализирането на огромните индустриални зони. Първите стъпки са правят в средата на 90-те, тогава идват и първите европейски средства за градско развитие и сега започват да се „берат плодовете“ от тяхното умно инвестиране.

В такава сграда се проведе и Форумът за градско развитие. OGR Torino е хъб за конференции, бизнес акселератор, там се организират събития от сферата на съвременното изкуство, концерти, академични срещи. Разположен на територия от 35 000 кв.м. с интегрирана железопътно хале, точно до Политехническия университет, OGR e едновременно модерна и запазила доброто от миналото по един красив и изчистен начин.

Един от ключовите моменти по време на Форума беше обявяването на новата Европейска градска инициатива (European Urban Initiative, EUI) със следните приоритети – увеличаване на иновациите и подобряване на качеството на инвестициите в градските зони.

Почти 72 процента от европейците живеят в градовете и техните околности и се борят с различни предизвикателства – подчерта Елиза Ферейра, еврокомисарят в сферата на сближаването и реформите, -  и те се борят с различни предизвикателства, сред които безработицата, миграцията, мръсния въздух, демографската криза. През последната година в рамките на кохезионната политика беше засилена подкрепата за градовете и поне 8 процента от Европейският фонд за регионално развитие ще бъдат насочени към градовете. Сега с тази нова инициатива градовете ще имат директен достъп до средства за умно, устойчиво и справедливо развитие“.

Една от новостите е фокусът върху обмена на капацитет и знания за устойчиво градско развитие. През май ще бъде обявен нов прием на предложения за подкрепа на градски иновации, като 120 милиона евро ще бъдат разпределени за развитието на зелени градове, устойчив туризъм и запазване на талантите по места. През настоящия програмен период (2021 – 27), бюджетът за надграждане на постигнатото в рамките на Urban Innnovative Actions е 450 милиона евро (в предния период 372 милиона бяха разпределени в подкрепа на 86 градски проекта).

Форумът беше открит от комисар Ферейра, кмета на Торино Стефано Русо и чешкия министър на регионалното развитие Иван Бартош. В рамките на два дни течаха различни дискусии и панели с кметове и градски лидери от Болоня, Хелсинки, Лион, Витория-Гастейц (столица на баските и една от предишните зелени столици на Европа), Турку, Корк, Лодз, Гданск и други, с добри примери как градовете да се трансформират и да станат не само по-зелени и по-умни, но и по-приемащи и никога изключващи, като гражданите бъдат въвлечени все по-активно в тези промени.

Новият Европейски Баухаус (NEB) с трите си стълба (устойчивост, естетика и включване) беше важна част от обсъжданията как да бъдат трансформирани градовете – самото заглавие на първия панел „Ще спаси ли красотата света“ е показателно. През юни ще бъдат обявени за трета поредна година 15-те носители на наградите на NEB от 1400 кандидатури, като всеки от тях ще получи по 30 000 евро.

Друга инициатива, обявена през този месец, е свързана с взаимодействието между Новия Европейски Баухаус и партньори от градските власти в Украйна, които да бъдат подпомогнати със знания и капацитет по линия на побратимените си градове (и не само), за да може след края на войната, градовете там да бъдат изградени в унисон с новите устойчиви градски тенденции в ЕС.

CITIES се организира от Главна дирекция „Регионално развитие“ на ЕК.


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34