Днес в предаването говорим за предизвикателствата пред младите учени от Института за държавата и правото към Българската академия на науките, тяхната реализация и бъдещи научни перспективи.
Доколко политиката на държавата е насочена към развитието на науката? Каква е ползата от правенето на наука? Каква е дейността на Института за държавата и правото като изследователски център?
Разговаряме с Георги Бакьов – доктор по специалността Международно право и международни отношения: какво е за него Институтът за държавата и правото? Какви са предизвикателствата пред младите учени и за хората, което е срещнал тук и за бъдещето на науката:
"Подпомагаме правоприлагането у нас, ние сме сред малките институти на БАН. Акад. Баламезов е първият директор на ИДП. В началото сътрудници са му учени от СУ. До момента са многобройни министрите и членове на съдебната власт, излезли от института.
За мен това е островът на академичната свобода, мястото, където всеки може да се радва на пространство и простор при определяне на своите бъдещи проекти и научни търсения.
Финалният час е за дейността на института за държавата и правото с проф. Ирена Илиева - директор на института, председател на бюджетния комитет на Агенцията на Европейския съюз за основните права, член на бюрото на Комисията срещу расизма и нетолерантността към Съвета на Европа.
В предишно свое гостуване в БНР, проф. Илиева подчерта: "Експертната дейност и потенциалът на ИДП не се използват пълноценно от Народното събрание, Министерския съвет, министерства и други централни ведомства, както и от местната власт. За съжаление правото върви след политиката. Би трябвало много внимателно да се реформира, защото и правото, и съдопроизводството са консервативни изначално. Всяка реформа трябва да е много внимателна и добре обмислена с допитване до магистратите.
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..
Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..
Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.