По думите й идеята за тези изложби се е родила през 2013 година и е продължение на идеята на Христо Мутафчиев и тогавашния директор на Държавния архив да се презентират авторитетни и обичани артисти от българския теарътр и кино. За проекта са използвани документи, снимки, отзиви, рецензии и интервюта от архивите на САБ, Народния театър "Иван Вазов", Българска национална филмотека, държавна агенция "Архиви", както и личния архив на актьора със съдействието на неговия син Момчил Карамитев. Експозицията проследява творческия път на Апостол Карамитев, който въпреки, че е кратък има голям принос към театралното и кино изкуство.
"Акцентите са наистина в големите му роли, като не пренебрегваме и по-малките. Това са снимков материал от сценичните версии, които са с програма, която създава образ на спектакъла, а където е имало интересни отзиви от критиката са подбрани моменти и от това. Също така със съдействието на Държавния архив имаме една снимка от "Ромео и Жулиета", която е разписана към един режисьор. Общо взето за жалост личният архив не беше много богат, но това е характерно за актьорите, че те не са запазвали много това, с което са разполагали", посочи Николова.
Някои от артистите, които са били представени в предни експозиции са Чочо Попйорданов, Велко Кънев, Петя Герганова и Стоянка Мутафова. На 1 април ще бъде излъчен и документален филм посветен на Апостол Карамитев, който ще е с вход свободен. Изложбата ще продължи до 2 април 2023 г.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес. “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..
Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени. “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..
В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..
След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..
Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“ на проф...
С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..
"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..