Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече от 80 години УАСГ подготвя архитекти и инженери за работа у нас и в чужбина

Университет по архитектура, строителство и геодезия
Снимка: Ани Петрова


Университетът за архитектура, строителство и геодезия се счита за основоположник на висшето техническо образование в България. В него са подготвени специалистите, които са построили практически всички жилищни, промишлени, хидротехнически обекти и транспортни съоръжения в страната и голям брой в чужбина.

УАСГ е на първо място в националния рейтинг на висшите училища, обучаващи в направление „Архитектура, строителство и геодезия”. Специалността “Архитектура” е призната официално от Министерството на културата и комуникациите във Франция и Кралския институт на британските архитекти RIBA.

УАСГ е подготвил повече от 5900 архитекти и 25 000 инженери от съществуването си до днес.

През юни предстои кандидатстудентската кампания, каза пред Радио София ректорът на УАСГ проф. Иван Марков.

„Изпитите за инженерните специалности са по математика, а за архитектурните – математика и рисуване. До края на юли записваме студентите“, уточни проф. Марков.

Той добави, че в университета се обучават около 3000 студенти, а най-желаната специалност е „Архитектура“, следвана от „Строителство на сгради и съоръжения“ и „Геодезия“. През миналата есен УАСГ е навършил 80 години от създаването си, каза още проф. Иван Марков.

Традиционно Студентският съвет към УАСГ организира 7 спортни турнира и изпраща делегати за международни състезания. Съветът организира и състезанието „Спагети бридж“, каза Амина Рамез от Студентския съвет към УАСГ.

„В състезанието „Спагети бридж“ правим мостове от спагети, като е разделено на три категории – авторски за дизайн, за най-добро копие на вече съществуващ мост и инженерен мост за изпитване, където идеята е като се направи моста само от спагети и лепило, той да бъде тестван до неговото пръсване“, обясни Амина Рамез.

Тя добави, че предстоят и „Годишните академични награди Хаус“.

„Правим ги всяка пролет. Това е представление, което изнасяме в аулата, което е игра на сцена. Винаги има сюжет, като в него са вкарани проблемите на студентите в нашия университет. По този начин успяваме да дадем гласност на нашите проблеми и желания“, обясни Амина Рамез.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17