Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече от 80 години УАСГ подготвя архитекти и инженери за работа у нас и в чужбина

Университет по архитектура, строителство и геодезия
Снимка: Ани Петрова


Университетът за архитектура, строителство и геодезия се счита за основоположник на висшето техническо образование в България. В него са подготвени специалистите, които са построили практически всички жилищни, промишлени, хидротехнически обекти и транспортни съоръжения в страната и голям брой в чужбина.

УАСГ е на първо място в националния рейтинг на висшите училища, обучаващи в направление „Архитектура, строителство и геодезия”. Специалността “Архитектура” е призната официално от Министерството на културата и комуникациите във Франция и Кралския институт на британските архитекти RIBA.

УАСГ е подготвил повече от 5900 архитекти и 25 000 инженери от съществуването си до днес.

През юни предстои кандидатстудентската кампания, каза пред Радио София ректорът на УАСГ проф. Иван Марков.

„Изпитите за инженерните специалности са по математика, а за архитектурните – математика и рисуване. До края на юли записваме студентите“, уточни проф. Марков.

Той добави, че в университета се обучават около 3000 студенти, а най-желаната специалност е „Архитектура“, следвана от „Строителство на сгради и съоръжения“ и „Геодезия“. През миналата есен УАСГ е навършил 80 години от създаването си, каза още проф. Иван Марков.

Традиционно Студентският съвет към УАСГ организира 7 спортни турнира и изпраща делегати за международни състезания. Съветът организира и състезанието „Спагети бридж“, каза Амина Рамез от Студентския съвет към УАСГ.

„В състезанието „Спагети бридж“ правим мостове от спагети, като е разделено на три категории – авторски за дизайн, за най-добро копие на вече съществуващ мост и инженерен мост за изпитване, където идеята е като се направи моста само от спагети и лепило, той да бъде тестван до неговото пръсване“, обясни Амина Рамез.

Тя добави, че предстоят и „Годишните академични награди Хаус“.

„Правим ги всяка пролет. Това е представление, което изнасяме в аулата, което е игра на сцена. Винаги има сюжет, като в него са вкарани проблемите на студентите в нашия университет. По този начин успяваме да дадем гласност на нашите проблеми и желания“, обясни Амина Рамез.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Румен Радев

"Форум", 12.05.25: Референдум? Едва ли, но може да има политическо препозициониране

На 12 май започваме седмицата с нови коментатори във "Форум" – политолозите  Георги Киряков и Светлин Тачев . От 9 май, петък, най-горещата тема е една. Именно тя беше във фокуса на разсъжденията в днешното издание: Референдума във връзка с влизане на България в Еврозоната , обявен от президента Румен Радев. "Изборът на датата..

публикувано на 12.05.25 в 18:25
Христо Лесев

Д-р Христо Лесев: В Еврозоната ще ни предпочитат не заради евтиния труд, а за добавената стойност

Пазарът на ИТ аутсорсинг в Европейския съюз се развива с впечатляваща скорост. Очаква се годишният темп на растеж в сектора да бъде между 7 и 8%, но е необходима промяна на фокуса, каза пред БНР-Радио София д-р Христо Лесев , собственик и изпълнителен директор на българска компания с международен опит в разработката на софтуер и мобилни..

публикувано на 12.05.25 в 17:18

Граждански сдружения настояват за съвременни съоръжения за достъп до Витоша

В предаването “Радиокафе“ дискутираме тема, за която е крайно необходимо да говорим и за която е нужно не само да се говори, но и да се търсят ефективни и адекватни решения. Планината Витоша е огромен потенциал, който виждаме всеки ден, буквално на километри от нас и начинът, по който бихме могли да използваме това богатство. Тази беше..

публикувано на 12.05.25 в 16:48
Диан Ставрев, Йоанна Ченалова, Камен Байчев и Стефан Контев

Български студенти се отличиха в международно състезание за млади юристи

Отборът от студенти по "Право" на Софийския университет класира България на 15-о място в престижното състезание за млади юристи Willem C. Vis Moot. Надпреварата представлява изкуствено създаден казус, върху който студентите работят 6 месеца. След този срок представители на университети от цял свят се срещнаха през април т.г. във Виена,..

публикувано на 12.05.25 в 16:40

70% от парите за подпомагане отиват за субсидирана заетост, а едва 30% остават за обучение. Трябва да е обратното!

Според данните на Националния статистически институт за последната календарна година бедните в България нарастват до 21,7% от населението . Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата. Те все по-трудно заделят пари, спестяват за почивка и поддържане на дома. Това важи и при намерението за закупуване на..

публикувано на 12.05.25 в 15:51

Настроенията в Ливърпул след спечелването на шампионската титла на Англия

В края на април “Ливърпул” стана шампион на Англия за 20-и път в историята си. Това стана възможно след като отборът надделя с 5:1 над "Тотнъм". Пред Радио София привърженикът и служител на футболен клуб “Ливърпул” - Марио Джунински сподели радостта си от победата. "Все още се възстановяваме от празненствата след като станахме официално..

публикувано на 12.05.25 в 15:46
Диана Станчева и Павлина Радионова

Музикален вторник с пиеси от Моцарт, Вила-Лобос, Турина и Гершуин

Музикалното дуо Павлина Радионова - пиано, и Диана Станчева - цигулка, ще изпълнят на 16 април в камерна зала „България“ сонати за пиано и цигулка от Моцарт, Вила Лобос, Турина и Гершуин. Двете дами свирят заедно от 2019 г. и от тогава гледат всяка година да имат различни участия. Миналата година са имали концерт в зала “България”, отново част от..

публикувано на 12.05.25 в 15:33