Един университет никога не спи. Това със сигурност се отнася за Американския университет в България (АУБ). Студентите са изключително будни и активни, а около тях преподавателите и служителите – също.
Това изтъкна пред Радио София Сабина Вийн, декан на студентите към висшето училище.
Университетът следва традиционния американски модел на образование liberal arts, предоставящ възможност на студентите да комбинират знания от различни дисциплини, което гарантира по-добра професионална реализация в бъдеще.
Университетът е дом на около 1000 студенти от над 35 страни и 70 преподаватели от 20 държави. Възпитаниците на АУБ развиват успешни кариери във водещи компании и световнопризнати университети.
Завършилите получават българска и американска диплома, която се признава в цял свят.
„Ние не казваме, че сме като американски кампус (като по филмите – лекционни зали и общежития на едно място), а че сме взели най-доброто от двата свята, и от европейската образователна система. Следването на студентите при нас има за цел да ги подготви за реалния живот, не само да се адаптират към системата след като завършат, а дори да я променят“, допълни Вийн.
В АУБ има 14 специалности и 19 подспециалности. Студентите могат да избират и комбинират какво точно да учат.
Ако има трудност при следването, тя е свързана с това, че се налага да се влагат повече усилия за учене не само в сесията а и по време на семестъра, обясни пред Радио София Велияна Георгиева, завършваш студент (четвърта година) в АУБ. Ще се дипломира през май т.г. Вече е приета за магистърска програма в Париж.
Разказа още, че в АУБ има студентски позиции, за които можеш да получаваш заплата. Има и много извънкласови дейности и добра връзка с преподавателите. Класовете са малки, до 30 души.
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..