Повод да си спомним за Иван Андонов (1934-2011) можем да намерим не само в киносалоните като режисьор (игралните „Опасен чар“, „Вчера“, „Дами канят“, „Адио, Рио“ и др., както и анимационни) или актьор („На малкия остров“, „Отклонение“ и „Иван Кондарев“), но и в галериите за изобразително изкуство.
Поредната възможност е в галерия „Арте“, където до 3 април е подредена седмата самостоятелна изложба на Андонов.
В експозицията са включени близо 20 от маслените картини на Иван Андонов - от голямоформатни до кавалетни, от ранни пейзажи до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г.
„В киното присъствието му е толкова ярко, създал е толкова забележителни неща, че творчеството му като художник остава в сянка, но това е незаслужено.Самият Иван Андонов е намирал в изобразителното изкуство спасителен бряг“, каза за него пред Радио София проф. Станислав Памукчиев (►) . Той цитира интервю, в което Андонов признава: „Заспивам и сънувам живопис. Събуждам се и мисля за картини.“ Явно е бягат от шумотевицата и суетата, съзерцавал е, вглъбявал се е с четката и платното – „там където са се чували само звуците на боите, на цветовете“.
По думите на Памукчиев, живописта остава най-съкровеното, интимно място за Андонов. Сравнително късно му се услажда да прави изложба, да се преживява като художник. Сега набира сила цялото му творчество, днес можем да разберем наистина колкото талантлив човек е. Може би най изразеното е изключителен колорист. А това е дарба.
Тази свръхчувствителност към колорита най-накрая го изведе в чиста абстракция - там, където цветовете говорят сами себе си.
Самата живопис става сюжет и тема на късните му неща. Стилът му от реалистичен се развива към абстрактен.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.Във фоайето на БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024", посветена на 90-годишнината на Българското национално радио. Картините са отличените в националния конкурс за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник", който се организира съвместно с Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен и..
“Деца свирят на деца“ е наречен концерта, който ще се проведе в Софийската градска художествена галерия (СГХГ), в последния ден на месец януари. Той е свързан с една от най-важните мисии на фондация “Културни перспективи“ - да развива потенциала на млади артисти и да им дава поле за изява. "В нашата вече позната и обичана серия концерти - "Деца..
Жители на с. Богданлия не се примиряват с решение на Община Елин Пелин да застрои 200 декара пасища от землището на селото с промяна на предназначението на земи , които са публична общинска собственост. Проблемът съществува от около година. Местните жителите са сформирали Инициативен комитет "Да спасим село Богданлия" , организирали са..
На 25 януари 2025 г. Деница Серафим ще изнесе съвместен концерт с италианската група Corde Oblique (Наклонено сърце) пред софийската публика. Деница Серафим е родена във Варна, където завършва Националното училище по изкуствата "Добри Христов“ през 1998 г. През 2002 г. се дипломира в Националната художествена академия в София, със специалност..
На 25 януари Валдорфското училище отбелязва 136 години от рождението на своя патрон Николай Райнов. Тази година събитието е посветено на просветителската и издателската дейност на Николай Райнов и приносът му към полиграфията. Николай Райнов е многопластова личност, която никога не се захваща само с една дейност. За много българи той е по-познат..
Какво представлява сноукайтът и как може да бъде от полза на хората които го практикуват? По темата ни разказа повече Стефан Йорданов в предаването “Спортна среща“. Сноукайтът се практикува през зимата в съчетание със сноуборд или ски . Самият кайт представлява малък парашут и всъщност в съчетание със сноуборд или ски, позволява да се..
От 27 януари до 1 февруари 2025 г., петима творци ще покажат своите интерпретации за ритуалите на кукерите. Изложбата "Злогонене“ е на авторите Алекси Иванов, Александра Камбурова, Ана Аврамова, Михаела Михайлова и Михаил Тенев. И петимата се занимават с различен вид изкуство, сподели пред Радио София Александра Камбурова. "И преди самата изложба..