Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 31 март

Платформата Sound in Picture отбелязва своите 5 години

За събитието разказа нейният основател Явор Зографски - SMYAH

Снимка: Фейсбук/Sound in Picture

Явор Зографски (SMYAH) се занимава с продуциране на музика от 15 години насам, а последните 3 от тях и преподава знанията си в Sound Ninja Music Academy.

В дискографията си има 3 EP-та и 2 албума, а третият му албум предстои да излезе края на април именно през Sound in Picture.

Вдъхновенията му идват от различни места и най-вече sound system културата, филмова музика и британската електронна сцена. 

Той е основател и главно движещо лице на проекта Sound in Picture, от чието създаване се навършват 5 години. Убеден е, че трябва да прави това, което му носи удоволствие, затова е успял да го превърне и в професия.

Петата годишнина на Sound in Picture, ще бъде отбелязана на 31 март 2023 г., когато публиката ще може да се срещне с него и да чуе музиката, която се представя чрез лейбъла. Ще могат да се видят и великолепни фотографии заснети от хора от цял свят, вдъхновени от тази музика.

Това предстоящо, вълнуващо събитие беше повод за гостуването на Явор Зографски SMYAH в "Добър вечер, София", където той разказа повече.

5 години изминаха доста бързо, казва продуцентът и споделя, че в последните една-две години, дистрибутирането на музика през лейбъла е доста сериозно.

Днес Sound in Picture комбинира в себе си и музикален лейбъл и списание за визуални изкуства.

"Обръщаме еднакво внимание и на двете страни от колаборацията, включваме името на фотографа в заглавието, наред с това на музиканта, и общо взето представяме цяла серия от 10-20 снимки, подобно на музикално видео, но в снимки“, твърди той и допълни:

"Вече издаваме само ЕP албуми – така изглежда по-спокойно, а може и да се разгърне повече история".

Важно е да споменем, че фотографът сам решава как да интерпретира музиката.

Явор разкри, как се е родила идеята за създаването на лейбъла, тръгнала имено от страстта му към фотографските списания.

"Имам страст да разглеждам фотографски списания онлайн, като през това време слушам музика – и си казах: защо снимките да не са направени специално за дадената музика така, че хората да се потопят едновременно в цяла аудио-визуална история".

Така сбъдва мечтата си да има лейбъл и "просто смесих тези 2 неща", отбеляза той.

Продуцентът разкри, че има амбиции Sound Picturе да се развива и в чужбина.

"Набелязал съм си Берлин като първи град, а в Англия – Бристол".

Сподели също, че следващата му цел е музиката, която издават да намери място в сериали, видеоигри и филми. От разговора с Явор Зографски ще научите още за хората с които работи и създава своята продукция.

"Също така стартирах и подкаст, където каня различни аудио и визуални артисти, както и предприемачи в сферата на изкуството. Засега имаме 2 епизода и хората могат да го следят в предпочитания за тях сайт от тук.", сподели още той.

Каква е концепцията на партито на Sound in Picture:

Освен самият Явор Зографски – SMYAH, ще участват:

Иван Шопов - добре познат по нашите ширини с множеството си превъплъщения - участва в над 250 музикални издания, сред които редица солови и колаборативни албуми. Това го превръща в една от водещите фигури на европейската електронна ъндърграунд сцена.

HORHE – инструменталист участвал в проекти като "Оратница" и "Тригайда".

 И Pharma – който лети от Австрия специално за събитието.

Чуйте още интересни подробности в разговора на Боян Бочев.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00