На 13 март 2023 г. Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" отбеляза своя патронен празник, а именно рождения ден на големия български композитор и педагог проф. Панчо Владигеров. Академията е най-старото висше музикално училище в България с повече от 102 години история. Подробности в ефира на Радио София разказа проф. д-р Сава Димитров, ректор на НМА.
"В този момент възможностите, които предоставяме на нашите студенти са повече от 46 бакалавърски и 61 магистърски програми. И както и да ви звучи това е значително количество от специалности, от предмети, които се изучават паралелно с тези програми и смятам, че това е богатство, което ние даваме в момента на студентите, на младите хора поели по пътя на може би най-красивото, най-изящното изкуство - музиката. То е всъщност онази част от знанието, която наистина е необходима за да бъдеш един съвременен, един признат музикант професионалист", сподели проф. д-р Димитров.
Няколко от най-новите програми, които се изучават са композиране за електронни игри, фолклорно пеене и инструменти, както и фолклорна хореография.
"Ние се стремим да отговаряме освен на модерното, защото модерното не винаги е хубаво, но пък от друга страна отговаряме на онези критерии, които всъщност младите в момента задават. Това, което на тях наистина им е интересно. И гледаме това да е обвързано с традицията, защото в крайна сметка красивата и хубава музика наистина е вдъхновение", отбеляза той. По думите му НМА си партнира освен с другия наш музикален университет - Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив, така и с висши училища в Хага, Грац и Виена. Наред с традиционното обучение ще бъде включено и чуждоезиково, което в последно време се налага на пазара на образованието.
По темата се включиха и студентите Симон Павлов, V курс "Оперно-симфонично дирижиране" към Теоретико-композиторския и диригентски факултет и Антония Мирчева, IV курс, специалност "Флейта" към Инструменталния факултет.
"Академията е едно бутиково учебно заведение, тъй като в нея учим доста малко хора на фона на един университет от ранга например на Софийския или УНСС. Ние сме малко и всеки един е с голямо значение. Преподавателите познават поименно всеки един студент и към всеки се отнасят индивидуално", отбеляза Павлов. Относно карирерното развитие той каза, че още като студент е имал възможността да се реализира на професионалната сцена, като вече е диригент в Сливенския симфоничен оркестър, както и асистент-диригент в Младежка филхармония "Пионер".
"Много е хубаво, че ние имаме възможността да работим с професионален оркестър, което в Европа е единствено по рода си", сподели Мирчева и допълни:
"В професионален план аз не съм встъпила в оркестър, но вече съм канена няколко пъти от професионални оркестри като солист. За мен е много хубаво, че в академията мога да се развия освен като човек, който свири на инстумент, така и да стана преподавател в тази академия и това е абсолютно осигурено там".
Студентите подчертаха, че материалната база е отлична, сградите са реновирани, стаите са направени като студия, в които акустиката е "суха", но това много помага при изработването на материала.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В края на работната седмица, на 4 април във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), коментираха по следните теми: Пътищата в България , култура на шофиране и спазване на правилата и санкциите. Човешки жертви..
Държавните институции и законодателството ни изостават драстично от съвременните форми на превенция и защита на децата. Гражданската нетърпимост към насилието над деца се увеличава. Това се посочва в Отворено писмо на Национална мрежа за децата (НМД) до държавните институции и медиите във връзка със случаите на насилие над деца в..
На 12 април ще се проведе Петото издание на Международния турнир "Turbo Trophy" , организиран от Българската федерация по таекуондо и Таекуондо Клуб Турбо . "Предишните издания на състезанието превърнаха “Turbo Trophy" в празник на спорта и успяха да зарадват стотици състезатели и хиляди привърженици на Олимпийското таекуондо в България и на..
Проблемът на българските партии, особено на тези в опозиция, е, че не знаят какво ще правят на 2 януари 2026 г . Това ги кара да правят резки движения, които говорят за тяхна безпомощност на въображението. Това коментира пред БНР-Радио София политологът д-р Любомир Стефанов . И още: " Партиите свикнаха да се явяват често на избори и..
Темата за щастието вълнува всички хора - независимо от възрастта или къде се намират по света. То е нещо субективно, но има и обективни критерии, по които може да бъде измерено или обсъдено. Кога се чувстваме истински щастливи, какво влияе на усещането ни за удовлетворение, зависи ли щастието ни от това, което имаме, или от начина, по който..
Американските пазари отбелязаха загуби след като президентът Доналд Тръмп тази седмица обяви нови размери на митата , които разтревожиха бизнеси по целия свят. Тарифите представени в сряда включват общи мита от 10% и допълнителни за някои страни. Притеснения имаше и от съпартийци на Тръмп, които се присъединиха към демократи в опит да наложат..
Актрисата Кристина Верославова е организатор на посещението на най-известната актьорска школа в света "Лий Страсбърг" в България , което ще се осъществи за трета поредна година. Училището за актьори търси млади таланти в България, за да ги обучава и помага да се осъществят в актьорската професия, в изкуството, киното, театъра, пърформанса..