На книжния пазар излезе „Господин Изразителен“ – книга, която обединява енергията на две силни творчески личности – полската писателка и носителка на Нобелова награда за литература за 2018 година, Олга Токарчук и художничката Йоанна Консехо, лауреат на специалната награда „Рагаци“ от Болоня, за да се превърне в едно полиграфическо бижу, с мощно въздействие върху всички сетива.
Тандемът Олга Токарчук – Йоанна Консехо е познат още и от философската притча „Изгубената душа“.
„Господин Изразителен“ ни отвежда в един въображаем свят, който обаче, много напомня на света от днес – азът, издигнат на пиедестал, лъскавата коруба на илюзията за щастие, плъзгането по повърхността.
Специални гости в „Добър вечер, София“ са редакторът на книгата – Невена Дишлиева - Кръстева и преводачът Крум Крумов. Те споделиха с какво тази книга е специална за всеки от тях.
„Нещата, които прави Олга, говорят на вътрешните нива на душата ми, затова, каквото и да направи, в какъвто и вид да избере да разкаже своята история, аз съм твърдо зад – бих го издала“ – категорична е редакторката Невена Дишлиева - Кръстева.
Пищните илюстрации и изключително премереният текст са за хора с усет към метафориката на визуалното, към която е добавена силата на иносказателното слово.
Специфични в книгата са освен илюстрациите, които “говорят“ и нямат нужда от превод, но и думите, защото „текстът е изключително кондензиран и това е добре да се има предвид, преди да седнеш да четеш. От друга страна, приключвайки книгата, ако усетиш „карфицата“ под нокътя си, значи си на добър път“, твърди преводачът Крум Крумов и допълва:
Всичко зависи от реакцията ти, докато я четеш и когато прочетеш последното изречение. Лично аз минах през цял спектър от емоции – докато я четях, после докато я превеждах, тя е един лакмус за мен“.
Сюжетът фантастичен и малко плашещ
„Господин Изразителен“ е модерен прочит на мита за Нарцис. Обладан от собствената си красота, отразена не във водите на езеро, а в очите на хилядите, милиони, жадно поглъщащи с очи всяко инфлуенсърско селфи, героят бавно губи своята идентичност.
Отчаяните му опити да запази избледняващата обич на публиката, правят „Господин Изразителен“ история за всички възрасти, включително за по-малките читатели, у които родителите биха искали да възпитат съзнателност към днешния забързан свят и ценностите в живота.
Живеем във време, в което насила се опитваме да свикнем с „новото нормално“ – че е здравословно да си правим селфита, от друга страна не е здравословно и ето, идва един такъв коректив, който според мен е много нужен и който тепърва ще се появява под формата на най-различни артистични изпълнения, било то от художници, писатели или музиканти, смята Крум Крумов.
Важно е да се казват и плашещите неща, за да не говорим само протоколно, твърди редакторът Невена Дишлиева-Кръстева.
Напоследък, хората са свикнали да си правят снимки пред разни забележителности и да демонстрират щастие, а Олга Токарчук точно това показва, че повърхността не е това, което е отдолу, и самата структура на книгата е такава – започва от леките детски рисунки и накрая стигаш до момент, в който осъзнаваш обезличаването, увредата и може би вече е късно, прави съпоставка редакторът.
Балансът е „в едно здравословно отношение към всичко“, допълва преводачът.
Чуйте още интересни аспекти от разговора на Боян Бочев в звуковия файл.
В средата на седмицата във "Форум" коментаторите Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми: Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..
"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..
Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..
Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор. Тя е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година . В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..
В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..
През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..
Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..