Елица Стоилова е в основата на платформата umni.bg, спечелила награда на Световната туристическа организация в Лас Палмас:
"Състезанието на Световната Туристическа Организация на ООН привлича стартъпи за превъзмогване туристическите проблеми по време на КОВИД. Островите имат по-големи проблеми от градските и имаше категория за иновация и дигитални решения за островни дестинации. Участвахме 110 компании от 49 страни, в нашата категория бяхме 5 компании - Испания, Индия, 2 от Гърция и ние. Успехът дарява подготвени умове.
Кандидатствахме в последния възможен ден, благодарение на часовата разлика успяхме. 17 години съм живяла на Марианските острови и имам много добра представа за проблемите на островните дестинации. Всичко идва по въздух, повечето клиенти са на 2 полета разстояние, няма достатъчно персонал и не може да се разчита на минимален местен пазар. Островните дестинации зависят от полети и круизи, туристите днес търсят по-кратки пътешествия.
В много острови си тръгнаха живеещи там, това допълнително оскъпи транспорта. Финалът беше в Лас Палмас на Канарските о-ви. Проектът ни е иновативен и решава доста проблеми на островните държави. Имахме 5 минути да си разкажем устойчивостта на проекта. Не става въпрос само за полза за туристите, а и за местното население. Ние сме платформа и това позволява от острова тя да бъде разработена, привнасяме нов тип бизнес там и островът става конкурентно способен. Спестяваме огромни печатни ресурси. Понякога информацията в интернет е подвеждаща, посещават се местата на първите две страници от гугъл и трипадвайзър.
Проектът не е просто на идейно ниво, в 2019 бяхме направили това за Пловдив - Европейска столица на културата, имаме опит, в момента разработваме това за друг град. Очакваме контакт от СТО за конкретни острови.
Спомената съм като една от вдъхновяващите жени в България с платформата ни umni.bg. На пазара сме с работеща платформа, която създава добавена стойност на бизнеса и персонала. Оптимист съм в разговора за или против ИИ. Сред клиентите ни са от НПО до погребални агенции, Факт е, че ИИ не е взел нито едно работно място, включително и с дигиталната библиотекарка Ели във Варна. Двамата библиотекари, които тя замества, в момента се заемат с по-специфични задачи, вместо да отговарят на рутинни въпроси."
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...