Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В снимки и текст

Флора и фауна на Витоша показват в изложба на Ларгото

Снимка: ПП „Витоша”

Природен парк „Витоша“ е най-посещаваната защитена територия в България, на територията на която има гъста мрежа от пътища, хижи, почивни домове, лифтове и ски писти. Въпреки силния антропогенен натиск, на Витоша се е запазило огромно биологично разнообразие.

Доказателствата можем да видим до 28 април във временната експозиция, организирана от Регионален исторически музей - София в сътрудничество със служители на парка.

Изложбата е подредена в Античния културно-комуникационен комплекс "Сердика" (зала 2), зона "Ларго", под пл. "Независимост".

17 табла с фотографии и кратки текстове разкриват любопитни факти за растения и животни, които можем да видим в планината, както и как бихме могли да бъдем съпричастни с тяхното опазване.

Всъщност, изложбата е първото от поредица събития, планирани по случай 90-годишнината от откриването на Природен парк „Витоша” – първият в България и на Балканския полуостров.

Фотографиите са на Нели Дончева, Иван Костадинов, Атанас Грозданов, Асен Игнатов, Владимир Тодоров, Десислава Гюрова И Георги Кунев, а текстовете са написани от експертите в ПП „Витоша“ Десислава Гюрова и Никола Дойкин.

„Впечатляващо и ценно е, че ние имаме такъв парк на изключително близко разстояние от София. Действително, още около 1900 година, когато е създаден герба на София от Харалампи Тачев, той преценява, че Витоша е един от символите на града. Решихме, че е важно да отбележим и годишнината от създаването на парка и от решението той да бъде защитена територия“, отбеляза пред Радио София Христина Грозданова от РИМ-София.

От 6 април ще бъде добавена и експозицията "Чудесата на природата - от семе до гора" с илюстрации, посветени на биоразнообразието на Витоша. Изложбата се реализира в партньорство с WWF България и Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори.

Чуйте повече за Витоша и изложбата в разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00

Приетите 8-окласници в София на втория етап на класиране обявяват на 21 юли

Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни  пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..

публикувано на 18.07.25 в 17:21

Инициативата "Голямата маса" се завръща с поредно издание

Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..

публикувано на 18.07.25 в 16:56

Започва ваксинацията на момичета и момчета срещу HPV по новата програма

Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..

публикувано на 18.07.25 в 16:30