Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биляна Николова с мисия да повиши културата на българина по отношение на меда

Снимка: Радио София

Биляна Николова е запален пчелар, с интерес към меда и неговите качества. Пред Радио София тя разказа, че има кошери и се интересува от пчелите, но най-вече специализира в различните видове мед. Занимава се с производство на био енергийни гелове, базирани на пчелен мед и естествени суперхрани.

„Моята лична мисия е да накарам колкото се може повече хора да ядат мед и затова вложих този мед в един експеримент, който се оказа много успешен. Направихме храна за спортисти, която е на база мед – дава енергия и е добър за имунитета“, казва Биляна Николова.

Споделя, че е станала пчелар почти случайно. Всичко тръгва от статия, в която Биляна прочита, че пчелите изчезват. Записва се на курс по пчеларство.

„Той беше половин година – от есента до пролетта. Пролетта си взех първите кошери. Още първата седмица ми ги откраднаха, което ме амбицира още повече. Там, където са пчелите има акация и аз извадих най-великолепния акациев мед, който някога съм яла“.

Тогава медът още повече я пленява и тя започва да прави сама енергийни гелове.

„Енергийните гелове са пакетчета със субстанция, която дава енергия на спортистите. Моята първоначална идея беше да заменя неполезното с полезно. Другото, което сериозно ме амбицира е овкусяването, защото всички тези масови гелове са изкуствено овкусени и изкуствено ароматизирани“, добавя Биляна Николова.

Разказва, че медът, който произвежда е био. Това означава, че в радиус от 5 км няма пътища и поля, на които се пръска с пестициди и хербициди, кошерите не са боядисани вредни с бои, а пчелите не приемат никакви лекарства. Биляна споделя, че основната й цел е да промени мисленето на хората, че мед трябва да се приема само, когато човек е болен.

„Българският мед има всички предпоставки да е много добър, но трябва повече да се рекламира. Има държави, които са си поставили за политика да си рекламират продукцията от мед и са много по-известни от нас, въпреки че имат много по-малко и количество, и разнообразие на вида мед“, добави тя.

В момента Биляна учи в Италия как да стане меден сомелиер.

„Това е сензорен анализ, при който се определят характеристиките на меда. При този анализ се дегустира. Вижда се на вид, на цвят на мирис как изглежда меда. Има определителни карти, с които се дефинират качествата. Следи се за дефекти и странични аромати и вещества. Идеята на сомелиерството е, че определяйки качеството на меда, може да се помогне на потребителите да различат видовете мед и да оценят достойнствата им“.

Биляна Николова разказва, че иска повече хора да имат знания за меда, а мисията й е да повиши културата на българина по отношение на меда. На 30 март тя организира уъркшоп, с теоритична и практична част. Той е отворен за хора с различни интереси.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерти обсъждат "Екологичните аспекти в минерално-суровинния отрасъл на България"

Днес и утре в Етрополе се провежда Национална научно-техническа конференция на тема „Екологични аспекти в минерално-суровинния отрасъл на България”. Участниците дискутират теми като иновативни решения за производство в хармония с природата и устойчивото управление на отпадъчните води, каза пред Радио София доц. д-р инж. Кремена Деделянова -..

публикувано на 16.05.24 в 17:56
Доц. Тодор Ялъмов

Стопанският факултет на СУ "Св. Климент Охридски" спечели най-значимия проект в историята си

Наскоро Стопанският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“  спечели най-значимият до момента проект в своята история. Туининг проектът TWIN4ECO е на стойност 2,7 млн. лв. и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост.  Срокът на изпълнение е средата на 2026 година.  Същността на проекта е пренасяне на..

публикувано на 16.05.24 в 17:06

Има ли решения за преодоляване на демографската криза?

„Здравеопазване и образование: Възможни решения за преодоляване на демографската криза” е темата, която обединява Ротари България и различни институции. На кръгла маса днес в София, те обсъждат глобалните тенденции за задълбочаване на демографската криза и това, че България е най-засегната държава в ЕС. Пред Радио София Христо..

публикувано на 16.05.24 в 15:46

Музика, изкуства и занаяти учат в нов арткабинет таланти на 27-о училище

Заместник-кметът по направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" Яна Генова откри арткабинет в 27-мо училище "Акад. Г. Караславов" , съобщиха от Столичната община. Новият кабинет е предназначен за преподаване на изкуства – музика, изобразително изкуство и занаяти. Новото артпространство ще помогне за развитие на дарбите на..

публикувано на 16.05.24 в 15:12

БФЖ ще подпомага организации, работещи с пострадали от насилие

Наскоро Българският фонд за жените (БФЖ) съобщи за нова програма, чрез която ще се инвестират 3,5 милиона лева в подпомагането на организации, работещи на първа линия по проблеми, свързани с насилието основано пола  и домашното насилие. "Вече 20 години БФЖ открито подкрепя организации, които работят по темите за правата на жените,..

публикувано на 16.05.24 в 15:07

Столичната община поема финансовата грижа за 12 деца мигранти

Столичната община поема финансовата грижа за 12 деца мигранти и бежанци, които са настанени в София без родителите си. Местната администрация ще обезпечи услуги, свързани с отглеждането и придобиването на специфични умения от децата, докато държавата поеме издръжката за тях. В момента 12-те деца живеят в Център за настаняване от семеен тип -..

публикувано на 16.05.24 в 14:39