Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 31 март в зала "България"

150 години Рахманинов – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Симфоничният оркестър на БНР, с главен диригент Марк Кадин, ще отбележи 150 години от рождението на Сергей Рахманинов. Концертът ще се състои на 31 март в зала "България". Солист ще бъде пианистът Андрей Гугнин, който за първи път ще свири пред българската публика. Концертът на Радиосимфониците бе избран от европейски експерти за престижната селекция Premium Concerts.

„Те избраха нашата програма, защото всеки иска да отбележи рождението на Рахманинов. Тази седмица е специална, защото има не само 150-годишнина от раждането на Рахманинов, вчера се навършиха 80 години от неговата смърт. Навсякъде по света оркестри и солисти отбелязват Рахманинов“, каза пред Радио София Марк Кадин.

Концертът ще започне с първата симфонична творба на Рахманинов - Фантазия за оркестър "Скалата" по едноименното стихотворение на Лермонтови ще завърши с последното му произведение – Симфонични танци, които представляват една ретроспекция сякаш на целия живот на големия руски композитор. Между тях ще прозвучи „виртуозната, калейдоскопична и кинематографична“ Рапсодия върху тема от Паганини за пиано и оркестър, като солист ще бъде Андрей Гугнин – „много талантлив руски пианист, който сега живее в Загреб и концертира по целия свят, сега пристига след поредица от изяви в Азия“ – разказва Марк Кадин.

Главният диригент на Радиооркестъра сподели интересни факти от живота на Рахманинов, как е бил най-големият и търсен пианист не само в Европа, но и в САЩ, където заминава да живее след 1917 г. „Даже според някои това е била причината Сергей Прокофиев да се прибере в СССР, защото не е искал да бъде номер две след Рахманинов“.

„Всички знаем трагедията на Рахманинов, емиграция след Революцията, неговото несъгласие със съветската власт. Рахманинов е бил много критичен към всичко съветско, включително и към музиката, и към колегите си композитори. Има историческо свидетелство, че по време на премиера на Седма ленинградска симфония на Шостакович, Рахманинов си е бил вкъщи – в Америка или Швейцария, не помня. Имало е излъчване на премиерата по радиото и цялото му семейство е слушало. След края всички седят в тишина, а Рахманинов казва само три думи – „А сега отиваме да пием чай“, разказа Марк Кадин.

Билети за концерта на Симфоничния оркестър на БНР, по повод 150 години от рождението на Рахманинов, можете да намерите в Рекламно-информационния център на БНР.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ подкрепя хора в нужда

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..

публикувано на 27.11.24 в 16:35

"Виненият образ на България" в конференция за професионалисти и специализирано изложение за публика

Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Палеогенетиката доказва данните от историческите извори за българите в Италия

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29