Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Информационна кампания срещу киберпрестъпленията

Снимка: Архив

"Киберпрестъпност" към ГДБОП и КиберКлуб провеждат съвместна инициатива, която цели да повиши обществената осведоменост по повод киберпрестъпленията. Целта на КиберКлуб още от създаването му е да създаде мрежа за обмен на информация, опит, контакти в областта на нововъзникващите технологии, както и опасностите, които те крият. Антон Пулийски от КиберКлуб разказа подробности пред Радио София. По думите му идеята има за цел ежемесечно или по-често да се обменя информация, да се обсъжда кои са най-често срещаните измами в интернет и да бъдат обяснявани под някаква разбираема форма на хората, за да може те да се предпазят от тях.

"Искам да се присъединя към адмирациите към ГДБОП. Не бих казал, че беше трудно да ги убедим, общо взето те също очакваха по някакъв начин някакъв канал. Имаха какво да споделят, припознаха идеята и видяха нещо, от което наистина има нужда", отбеляза Пулийски.

Той посочи, че основните киберпрестъпления са по отношение на разплащателните операции, както и при въвеждането на лични данни:

"Всеки би могъл да бъде въвлечен в някаква форма на измама, стига да бъде подходено добре психологически към него. Да бъде заблуден и да бъдат снижени неговите защити, преди да се досети, че е част от някаква измамна схема. Смятам, че измамите в своя генезис са едни и същи, просто променят средата, в която се случват. Има нещо, което забелязвам и което е тревожно като статистика - хората не си дават сметка, че всъщност не са защитени зад екрана и зад телефона. И ако аз ви попитам в прав текст: ще ми дадете ли вашата парола и вашата банкова сметка, вие ще кажете "чакай, има някакъв проблем". Учудващото е, че същите тези хора с високите познания и високия социален статус не се съпротивляват толкова много, когато използват някаква платформа за да наберат тези данни в писмен вид от клавиатурата на телефона".

Пулийски заяви, че децата също трябва да знаят как да използват безопасно електронните устройства, а не да им бъде забраняван достъпът до тях. Освен това каза, че акцията няма да е само с ГДБОП, като от КиберКлуб започват активно да работят с училища. Той отправи покана към преподаватели и представители на учебни заведения от средните училища и университети ако имат интерес да участват в съвместни дейности:

"Опитваме се да направим една голяма мрежа, на която в момента расте предимно доброволческата й част и която да увеличи осведомеността посредством различни форми на лекции и демонстрации. Всичкото това е с ясната цел, че ние няма как да променим света, който е около нас, но можем да направим по-информирани хората, за да може да бъдат по-подготвени за опасностите от утрешния ден.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Абонамент за подкрепа, който създава сигурност за най-малките

Фондация "За нашите деца" стартира дарителска кампания, която прави подкрепата личен ангажимент и създава сигурност за най-малките всеки месец. С новата кампания "Абонамент за чудеса"   организацията отправя покана към всички хора с отворени сърца да превърнат съпричастността в действие и добрината – в навик. " Целта на нашата кампания е все..

публикувано на 07.07.25 в 14:40
Спортният журналист Калоян Соколов

Калоян Соколов: Григор Димитров се забавлява на корта и показва най-добрата си игра

В момента спортните любители се занимават с изключително интересния турнир "Уимбълдън 2025". Не остава незабелязана и страхотната игра на Григор Димитров и класирането му за втория кръг. Фаворитите, очертаващи се при мъжете и жените на турнира от Големия шлем са изключително интересни. Относно цялостното представяне на Григор Димитров спортният..

публикувано на 07.07.25 в 13:01
Паркинг на ул. „Карамашев“ в район „Лозенец“

"Кални точки" станаха паркинги в столичните райони "Възраждане", "Лозенец" и "Триадица"

Центърът за градска мобилност (ЦГМ) започна премахването на така наречените "кални точки" в зоната за платено паркиране, като част от своята програма за възстановяване и подобряване на градската среда. За целта се използват средства от платените винетни стикери на живущите в зоните за почасово паркиране. ЦГМ продължава да инвестира 30% от..

публикувано на 07.07.25 в 12:59

Приемайте л-карнитин с нар за по-добро здраве

Ако обичате да спортувате редовно, е трудно да избегнете спортни добавки. Дори и да не се интересувате от тях, има голяма вероятност във вашата фитнес зала да има плакати, възхваляващи техните достойнства, или вашите спортуващи приятели да искат да говорят с вас за тях. Може да е трудно да се ориентирате какви добавки да приемате, тъй като има много..

публикувано на 07.07.25 в 12:39

Детската престъпност не трябва да бъде приписвана на локалите, процентът й е доста висок - 14% за 2024 г.

Днес ще се гледат мерките за задържане под стража на тримата младежи, които пребиха двама души в центъра на София. Задържани са младежи на 15, 16 и 18 години. Това съобщи Атанас Доцински, зам.-районен прокурор на София, на извънреден брифинг тази сутрин, съобщава БГНЕС. Вчера лицата са били обвинени и задържани.  До развръзката се стигна след като в..

публикувано на 07.07.25 в 09:49

Започва изплащането на осъвременените пенсии

Изплащането на пенсиите, осъвременени от 1 юли, започва от днес. Пенсионерите, които получават парите си чрез пощенските станции ще могат да ги вземат до 21 юли, включително.  Преводите на сумите за юли на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени днес. Парите на възрастните бяха актуализирани по швейцарското..

публикувано на 07.07.25 в 07:58

Денят започва със слънце, а следобед може и да превали

Днес през по-голямата част на деня и над повечето райони ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност и на отделни места, главно в планинските райони на Западна и Централна България и северните централни части на страната ще има краткотраен дъжд с гръмотевици. Ще духа слаб, а в Източна България и умерен вятър от..

публикувано на 07.07.25 в 06:35