Готвенето като терапия за хора с увреждания. Върху тази благородна кауза за трета поредна година концентрира своите усилия фондация "Сийдър", като организира дарителска кампания "Готви с мен".
Със събраните средства ще могат да се реализират 12 готварски работилници, където млади хора с увреждания ще могат да развиват своите умения.
Повече по темата разказа в предаването "Радиокафе" изпълнителният директор на фондацията Александрина Димитрова.
"Фондация "Сийдър" вече 17 години работи в подкрепа на една от най-уязвимите хора в нашето общество. От една страна това са децата в риск, които по една или друга причина не се отглеждат в семействата си, а от друга това са младите хора с интелектуални увреждания" посочи тя, допълвайки, че фондацията разполага с центрове от семеен тип, където се полага 24 часова грижа за тях.
"Подкрепяме и семейства на хора с увреждания, тъй като разбираме, че за да може едно семейство да продължи да се грижи за своето дете с увреждане и след като то порасне, се нуждае от много сериозна подкрепа", категорична е Димитрова.
Тя уточни, че грижата е насочена предимно към хора с интелектуални увреждания, като много често те са комбинирани и с физически такива.
Кампанията "Готви с мен" е в подкрепа на млади хора, които не просто са с увреждания и не се отглеждат от семействата си, но дълги години са живели в различни държавни институции. В центровете от семеен тип, възрастовия диапазон е от 18 до 30 години.
Целта на тези центрове е да изградят среда близка до семейната, а хората настанени там да имат достъп до училище докато са деца. Предлагат се и различни възможности за работа, квалификация и социализация навън, посочи Анастасия Димитрова.
Защо точно готвене?
"От една страна заради чисто терапевтичният ефект, който има готвенето, особено месенето, но също и заради това, че готвенето учи на дисциплина, създава известни трудови умения – да следваш определена рецепта, да довършиш процеса докрай. Не по-малко важни са социалните умения, които могат да развият - те често канят гости вкъщи, в центровете ни, където се учат да поднасят сготвеното“, разкри Александрина Димитрова.
Тя посочи немаловажното обстоятелство: "В нашия център имаме и зеленчукова градина, където младите хора отглеждат зеленчуци, билки и плодове, така че разполагаме с целия цикъл – от отглеждането на храната, до приготвянето и сервирането."
Умението за готвене отваря пътя към кариерното развитие, посочи още Александрина Димитрова.
Тя разказа и за ролята на трудовия терапевт, който спомага за осъществяването на кампанията "Готви с мен", при работата с младите хора и допълни:
"Затова и кампанията е дарителска – набираме средства за трудотерапевт, за материали и продукти". Всеки, който желае може да направи дарение на сайта https://platformata.bg/bg/kauzi/1996:gotvarski-rabotilnitsi-detsa-s-uvrezhdania/details/campaign.html
Добрите резултати и удовлетворението от работата също не закъсняват - момиче, което е надградило уменията си, има възможност да участва в международни кулинарни състезания.
Чуйте още интересни детайли от разговора в звуковия файл.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..