Готвенето като терапия за хора с увреждания. Върху тази благородна кауза за трета поредна година концентрира своите усилия фондация "Сийдър", като организира дарителска кампания "Готви с мен".
Със събраните средства ще могат да се реализират 12 готварски работилници, където млади хора с увреждания ще могат да развиват своите умения.
Повече по темата разказа в предаването "Радиокафе" изпълнителният директор на фондацията Александрина Димитрова.
"Фондация "Сийдър" вече 17 години работи в подкрепа на една от най-уязвимите хора в нашето общество. От една страна това са децата в риск, които по една или друга причина не се отглеждат в семействата си, а от друга това са младите хора с интелектуални увреждания" посочи тя, допълвайки, че фондацията разполага с центрове от семеен тип, където се полага 24 часова грижа за тях.
"Подкрепяме и семейства на хора с увреждания, тъй като разбираме, че за да може едно семейство да продължи да се грижи за своето дете с увреждане и след като то порасне, се нуждае от много сериозна подкрепа", категорична е Димитрова.
Тя уточни, че грижата е насочена предимно към хора с интелектуални увреждания, като много често те са комбинирани и с физически такива.
Кампанията "Готви с мен" е в подкрепа на млади хора, които не просто са с увреждания и не се отглеждат от семействата си, но дълги години са живели в различни държавни институции. В центровете от семеен тип, възрастовия диапазон е от 18 до 30 години.
Целта на тези центрове е да изградят среда близка до семейната, а хората настанени там да имат достъп до училище докато са деца. Предлагат се и различни възможности за работа, квалификация и социализация навън, посочи Анастасия Димитрова.
Защо точно готвене?
"От една страна заради чисто терапевтичният ефект, който има готвенето, особено месенето, но също и заради това, че готвенето учи на дисциплина, създава известни трудови умения – да следваш определена рецепта, да довършиш процеса докрай. Не по-малко важни са социалните умения, които могат да развият - те често канят гости вкъщи, в центровете ни, където се учат да поднасят сготвеното“, разкри Александрина Димитрова.
Тя посочи немаловажното обстоятелство: "В нашия център имаме и зеленчукова градина, където младите хора отглеждат зеленчуци, билки и плодове, така че разполагаме с целия цикъл – от отглеждането на храната, до приготвянето и сервирането."
Умението за готвене отваря пътя към кариерното развитие, посочи още Александрина Димитрова.
Тя разказа и за ролята на трудовия терапевт, който спомага за осъществяването на кампанията "Готви с мен", при работата с младите хора и допълни:
"Затова и кампанията е дарителска – набираме средства за трудотерапевт, за материали и продукти". Всеки, който желае може да направи дарение на сайта https://platformata.bg/bg/kauzi/1996:gotvarski-rabotilnitsi-detsa-s-uvrezhdania/details/campaign.html
Добрите резултати и удовлетворението от работата също не закъсняват - момиче, което е надградило уменията си, има възможност да участва в международни кулинарни състезания.
Чуйте още интересни детайли от разговора в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..