С повишаването на температурата някои растителни видове започват да цъфтят по-рано, отколкото преди време, примерно преди 50 или 40 години. Това обаче може да доведе до неопрашване, до липса на плодове, защото се нарушава създадената с векове синхронизация между дивите видове. По този начин някои растения биват застрашени от изчезване.
Това обясни пред Радио София експертът Роман Рачков:
„Ако се върнем назад в миналото, ще видим, че и нашите прадеди, които са се занимавали със земеделие, в практиката си са се ръководили по това, което са наблюдавали да се случва наоколо около тях – обясни Рачков. – Наблюдавали са кога пристигат птиците от юг, кога започва цъфтежът на определени растения и т.н. Ето с това се занимава и фенологията.“
Науката възниква в средата на 19. век и се занимава с изучаването на сезонните явления, които се наблюдават в околната среда.
Феномените, които се изучават от фенологията, са от изключително значение за селското стопанство, изтъкна още ученият. И допълни, че температурата оказва влияние и върху насекомите - повечето неприятели по земеделските култури също започват развитието си по-рано.
Затова и науката може да помогне на градинарите да се съобразят кога да засадят определена култура.
„Нашите земеделски производители трябва да бъдат подготвени за това, което настъпва. В тропиците затоплянето в климата няма да се отрази толкова много върху стопанската дейност на хората, но в умерения пояс, където имаме четири сезона, промените ще бъдат видими“, подчерта още Роман Рачков.
Чуйте разговора на Яна Спиридонова.
За втора година по време на Коледния фест в София посетителите имат възможност да проявят благотворителност като приготвят и предадат подарък за нуждаещи се семейства и деца. Кампанията " Стани таен Дядо Коледа" е по инициатива на Ротари клуб – София, членове на организацията приемат (нови) продукти, които биха зарадвали децата в къщичка..
Всеки познава историята за работливата, скромната, милата Пепеляшка. В лиричната и романтична версия на Тодор Янкулов и неговите ученици от театрално студио "Теди" обаче ще можем да се насладим и на много забавни и смешни моменти. Мащехата, двете доведени сестри, придворният лакей и дамите на бала превръщат представлението в чудесна семейна..
Кръстина Денчева от фондация "Брас перспективи" разказа в предаването "Радиокафе" за новото коледно музикално пътешествие на екипа на "Коледни истории за брас и глас". "Ноември е месецът, в който творческият ни екип се отправя към Северна Европа, за да продължим музикалното пътешествие за брас и глас, което започна през 2021-ва, с..
България е на едно от последните места по оралната хигиена в детска възраст, констатират от Българския зъболекарски съюз при представянето на резултатите от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0-18 години. В страната има притеснителни данни за развитието на кариес при децата, както и по отношение на ранната..
Пътуванията на български граждани в чужбина през октомври 2024 г. са 720.9 хил. или с 3.9% повече от октомври 2023 година. Регистрирано е увеличение на пътуванията по всички наблюдавани цели: почивка и екскурзия - със 7.4%, служебна - с 4.8%, и с други цели (гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия) - с 0.3%, съобщават от НСИ...
Ако до 15 декември не бъдат изпълнени исканията на таксиметровите водачи за връщане на застраховката гражданска отговорност съм старите нива от лятото, представители на браншовите организации обявиха, че ще блокират всички основни магистрали в страната - Тракия, Хемус и Струма, както и границите преди коледните и новогодишните празници...
Нова инициатива на Клуб "Смисъл" ще събере аудитория, привлечена от темата " Бизнес модели за добро" на 29 ноември. В петъчната вечер Георги Чипов ще изнесе презентация по темата (от 19:30 часа), а след това ще се проведе дискусия. Входът е свободен. "Провокира ме усещането в обществото, че бизнесът е нещо лошо. Иска ми се хората да..