Това, че либералните прозападни сили се събраха и Бойко Борисов пак ги победи, е новина. ПП-ДБ не можаха да произведат сбора от своите резултати. Макар и с малко, победата на ГЕРБ показва жизнеността на партийните ѝ структури.
Към новините от вчера трябва да се прибави високият резултат на партия „Възраждане“ (100 хиляди гласа повече за половин година) и той може да е стимул за сработка на останалите формации. Третото, което е своеобразна изненада е „Има такъв народ“ – тяхната ситуация подлежи на отделен анализ.
В деня след изборите това коментира пред БНР-Радио София изпълнителният директор на „Галъп интернешънъл болкан“ Първан Симеонов.
Според него, резултатите и избирателната активност се обясняват донякъде с умората, липсата на алтернативи и проведените кампании. Да се прогнозира бъдещо правителство щеше да е по-лесно, ако ПП-ДБ бяха с първия мандат. Опция за подкрепа ГЕРБ може би трябва да търси в „Демократична България“.
Постоянните промени в изборните закони носят проблеми, но нищо чудно законотворците пак за зачовъркат регламентите, смята още Симеонов.
Той изтъкна още:
„Не вярвам нещата да се нормализират, напреженията в политическото поле ще останат, но може да се мисли за някаква сработка. Двата блока в България - прозападните либерали и балканските консерватори трябва да осъзнаят, че никой никого не може да победи в истинския смисъл на думата, никой никого не може да изчегърта. Това са легитимни хора, които имат право на съществуване. Личното ми мнение е, че най-добрият вариант щеше да е те да се редуват във властта. Това е една чудесна биполярност, която може да е продуктивна. Ако не могат да се редуват във властта, поне известно време да си сътрудничат.“
Чуйте разговора на Данаил Конов.
Три дни АПИ ще чисти канавките на магистрала "Хемус" и движението ще бъде ограничено от 0 до 14 км в посока София, предупредиха от Пътната агенция. От днес до 8 август, петък, за почистване на канавки ще се променя организацията на движение, в светлата част на денонощието между 6 ч. и 17 ч. и поетапно ще се променя движението. Дейностите ще се..
През днешния ден ще е предимно слънчево. След обяд главно в северозападните и планинските райони ще превали и прегърми. Купеста и купесто-дъждовна облачност ще се развива и над Южна България, съобщават синоптиците от Националния иннститут по метеорология и хидрология. На отделни места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевици, значителни по..
Държавен вестник обнародва промените в Закона за движение по пътищата, които ще влязат в сила 6 месеца след обнародването им през февруари 2026 г. С промените са предвидени и по-високи глоби за различни нарушения. Например ще влезе в сила засичането на средна скорост и при превишаване на скоростта с над 40 км/ч в населено място, глобата вече ще бъде..
Паркове, паметници, пазари, читалища и графити са само част от над 200 пъстри предложения за символ на квартала, предложени от гражданите на столицата от различните райони. Инициативата е на независимата платформа So Sofia и започна през месец май. Кварталите, които ще гласуват за избирането на своя символ към момента са "Младост", "Люлин",..
След 01.01.2026 т. предстои двойно обозначение на цените, но вече с основна валута в евро, а от 01.01.2027 г. цените ще бъдат обозначени вечесамо в евро. В момента задачата пред бизнеса е да актуализира софтуера на своите фискални устройства, за да могат да показват това двойно обозначение. След като стана ясно, че не може да бъде спазен срокът,..
На 18 юли беше регистриран първият случай на Западнонилска треска. Летните месеци - юли, август и септември, са пикът в броя на заболяванията, които комарите пренасят. “Вече сме в трите основни месеца - юли, август и септември, когато комарите са активни и да, това е заболяване, което се предава с обикновения за нас вид комари, най-широко..
В Контактния център на Община Самоков членовете на Доброволното формирование в града получиха от кмета Ангел Джоргов нова лична екипировка, съобщават от администрацията на общината. Обновеното оборудване включва защитни дрехи, каски, ботуши, маски срещу обгазяване, както и техника – резачки, обдухвачи, ранкови пожарогасители и инструменти,..