Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стартира второто издание на Националния конкурс "Най-добър младежки стартъп в България"

Снимка: Радио София

Фондът на фондовете и СУ „Климент Охридски” стартираха второто издание на националния конкурс „Най-добър младежки стартъп в България”. Състезанието включва 6-седмична обучителна програма, в рамките на която участниците ще придобият ценен опит преди финалното представяне на идеите си пред инвеститорите.

Инициативата дава възможност на индивидуални участници или екипи да развият проектите си и да покажат предприемачески умения.

Вече се приемат заявки за участие на младежи от 18 до 29 години от цялата страна. Срокът за кандидатстване в конкурса е до 17 април 2023 г. Самото кандидатстване става чрез електронна форма в сайта на конкурса.

„Една от целите на конкурса е да обхванем София, която вече има развита екосистема, множество стартъпи, но да дадем възможност на младежите с иновативни идеи от останалите градове на България, да се включат в нашия конкурс“, каза Дочка Василева - изпълняващ длъжността директор „Проектна информация и финансиране” във Фонда но фондовете.

„Ние приемаме апликации, както от индивидуални участници, така и от екипи. Да развиеш стартъп в екип е даже пожелателно, препоръчително, отколкото да си индивидуален основател на стартъп. Приемаме всякакви заявки, нямаме квоти“, посочи още тя.

Ако се кандидатства в екип, достатъчно е да има само един младеж във възрастовата граница от 18 до 29, който да подаде апликацията, всички останали членове на екипа, може да са извън тази възрастова група, уточни Дочка Василева.

Могат да кандидатстват студенти от всички български университети и специалности, както и ученици от горен курс - 11-и и 12-и клас. Допустими са предложения от всички области и сектори и на различен етап на реализация - от идея, през прототип до активен на пазара продукт.

„Кандидатите ще бъдат обособени в 3 категории - 1 категория стартъпи в най-ранна концептуална фаза, 2 категория, стартъпи в по-развита фаза и 3 категория, която ще бъде специално за ученици, тъй като те имат също много добри идеи и бихме искали да се развие този предприемачески дух и у тях“, обясни Дочка Василева.

Тя допълни, че с помощта на партньорите на конкурса и на  структурираната обучителна програма, участниците ще могат да добият представа как се развива един стартъп – от самото начало, до края, какви са възможностите за финансирането му на различни етапи.

Партньори на конкурса през 2023-та са над 20 организации от стартъп и инвестиционната среда у нас, сред които секторни асоциации, инвестиционни фондове, финансови институции, неправителствени организации за подкрепа на науката и предприемачеството и др.

До финалната селекция на конкурса ще бъдат допуснати 10 стартъпи.

„Ще имаме жури, което ще се състои от нашите партньори – експерти инвеститори в различни области, които имат критерии и те са стандартните за инвестиция във стартъп“, разкри още Василева.

По време на обученията ще има менторски сесии, които ще бъдат индивидуални. Всеки един екип ще получи индивидуален ментор, инвеститор, с който ще може да се срещне, да подготви презентацията си, да я усъвършенства и да се подготви за тази селекция, разясни още тя.

Още подробности по темата, чуйте от разговора на Невена Николова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Стоянов в розоварната си

В Буново по розобер

Гостуваме на Буново, където преди много години са засадени първите роза дамасцена, а първи пред микрофоните ни е Владимир Стоянов - Председател на УС на Сдружение „Българска розова долина“, от чиято розоварна излъчваме: "Тук е изключително красиво и спокойно, всички сме роднини, Петровския род е най-големият. Хората са дружелюбни. Всеки ще те спре и..

публикувано на 02.06.24 в 10:13

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Биографията на Алеко Константинов

Разговорът е с изкуствоведа Иво Милев, автор на книгата “Алеко Константинов - Das Wunderkind”: "Алеко Константинов е част от една моя стратегия за биографии. Задачата ми е да изведа една друга линия. От 90-те се забелязва нарастваща тенденция на "херменевтика на подозрението". Има опити да се демистифицира Алеко Константинов. Той е един от..

публикувано на 01.06.24 в 15:00
Лобното място на Дилинджър

Адресите на любовта - Гангстерска афера - Анна Акълиева

Българска любовница предава гангстера Дилинджър на ФБР Добричлийката Анна Акълиева, известна в САЩ под името Анна Сейдж издава обявеният за национално издирване Джон Дилинджър и прибира наградата за главата му. Един от най-известните гангстери от 30-те години на ХХ век е извършил 66 обира на банки, а бягството му от непристъпен..

публикувано на 01.06.24 в 14:00

Шевицата говори

Фестивалът "Българите, кои сме ние"  в град Сливница, е с  деца и младежи на възраст от осем до 29 години, разделени в категории.  Фестивалът съдържа конкурсна програма, майсторски класове и работилница с лектори от страната и чужбина. Подробности от  организатора: Маргарита Божкова: "Това е труд на децата от сценария до реализирането му. Има..

публикувано на 01.06.24 в 12:00

Лято, кукли и приятели

На 1 юни в 10:30 предстои откриването на шестото издание на  Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ в парк „Асеневци“ на откритата сцена „Арт лято“ до Художествена галерия „Борис Денев“. Събитието ще продължи през трите летни месеца до 31 август, когато ще се връчи и Наградата на публиката. Веднага след официалното откриване,..

публикувано на 01.06.24 в 11:35
Камелия Тодорова - психолог

Да се грижим за детето в себе си

Как да оставим децата да бъдат по-дълго време деца – интервю с психолога  Камелия Тодорова , психотерапевт от “Психологическо консултиране За мен”: "Много от нашите реакции са на базата на това, което сме били като деца. Да се грижим за детето в себе си! Всяко представяне на детето родителят го носи върху себе си. Друг е въпросът, че животът..

публикувано на 01.06.24 в 10:20