Фондът на фондовете и СУ „Климент Охридски” стартираха второто издание на националния конкурс „Най-добър младежки стартъп в България”. Състезанието включва 6-седмична обучителна програма, в рамките на която участниците ще придобият ценен опит преди финалното представяне на идеите си пред инвеститорите.
Инициативата дава възможност на индивидуални участници или екипи да развият проектите си и да покажат предприемачески умения.
Вече се приемат заявки за участие на младежи от 18 до 29 години от цялата страна. Срокът за кандидатстване в конкурса е до 17 април 2023 г. Самото кандидатстване става чрез електронна форма в сайта на конкурса.
„Една от целите на конкурса е да обхванем София, която вече има развита екосистема, множество стартъпи, но да дадем възможност на младежите с иновативни идеи от останалите градове на България, да се включат в нашия конкурс“, каза Дочка Василева - изпълняващ длъжността директор „Проектна информация и финансиране” във Фонда но фондовете.
„Ние приемаме апликации, както от индивидуални участници, така и от екипи. Да развиеш стартъп в екип е даже пожелателно, препоръчително, отколкото да си индивидуален основател на стартъп. Приемаме всякакви заявки, нямаме квоти“, посочи още тя.
Ако се кандидатства в екип, достатъчно е да има само един младеж във възрастовата граница от 18 до 29, който да подаде апликацията, всички останали членове на екипа, може да са извън тази възрастова група, уточни Дочка Василева.
Могат да кандидатстват студенти от всички български университети и специалности, както и ученици от горен курс - 11-и и 12-и клас. Допустими са предложения от всички области и сектори и на различен етап на реализация - от идея, през прототип до активен на пазара продукт.
„Кандидатите ще бъдат обособени в 3 категории - 1 категория стартъпи в най-ранна концептуална фаза, 2 категория, стартъпи в по-развита фаза и 3 категория, която ще бъде специално за ученици, тъй като те имат също много добри идеи и бихме искали да се развие този предприемачески дух и у тях“, обясни Дочка Василева.
Тя допълни, че с помощта на партньорите на конкурса и на структурираната обучителна програма, участниците ще могат да добият представа как се развива един стартъп – от самото начало, до края, какви са възможностите за финансирането му на различни етапи.
Партньори на конкурса през 2023-та са над 20 организации от стартъп и инвестиционната среда у нас, сред които секторни асоциации, инвестиционни фондове, финансови институции, неправителствени организации за подкрепа на науката и предприемачеството и др.
До финалната селекция на конкурса ще бъдат допуснати 10 стартъпи.
„Ще имаме жури, което ще се състои от нашите партньори – експерти инвеститори в различни области, които имат критерии и те са стандартните за инвестиция във стартъп“, разкри още Василева.
По време на обученията ще има менторски сесии, които ще бъдат индивидуални. Всеки един екип ще получи индивидуален ментор, инвеститор, с който ще може да се срещне, да подготви презентацията си, да я усъвършенства и да се подготви за тази селекция, разясни още тя.
Още подробности по темата, чуйте от разговора на Невена Николова в звуковия файл.
Три центъра за временно настаняване на бездомни хора работят на територията на София. Капацитетът им е 510 души, като в момента в тях са настанени около 400, каза за Радио София Мина Йовчева – директор на дирекция "Социални услужи за деца и възрастни" към Столичната община. Тя добави, че със заповед на кмета е сформиран и мобилен екип, който..
През месец ноември 10 университета и много културни центрове в страната са домакини на Дните на китайската култура и наука в България . Едни от най-изтъкнатите китайски учени и експерти в областта на хуманитарните науки гостуват в различни градове и изнесоха лекции, споделяйки своя академичен опит както със студентите от релевантни..
Спектакълът "Русалска нощ" е една магия по разказа на Йордан Йовков, създадена от възпитаници на Специализираното училище за ученици с нарушено зрение "Луи Брайл" и Сдружение "Арсов Саунд". “От доста време провеждаме репетиции в училището “Луи Брайл”. Първоначалната идея беше децата да присъстват по време на репетициите, за да можем да ги..
Авария спря топлоподаването на част от живущите в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”. Близо 60 жилищни блока, намиращи се на север от бул. „Юрий Гагарин” са без парно и топла вода от тази сутрин. Сред засегнатите от аварията са две детски градини, три училища и филиалът на ДКЦ-1. Аварията е на главен топлопровод. Работи се по отстраняването й...
Един от двамата братя - Гай или Луций, внуци на римския император Октавиан Август, е изобразен на първата мраморна статуя, открита през лятото при проучвания в античния град Хераклея Синтика , съобщи ръководителят на разкопките професор Людмил Вагалински. Транспортираха в музея в Петрич и втората статуя от Хераклея Синтика Глава на статуя е..
Уличното осветление на София се оборудва с автоматични контролери. Вече са монтирани първите 280 от общо 500 контролера. Системата на градското осветление в София ще се наблюдава чрез специален софтуер и контролери в таблата, които ще подават информация, когато има промяна в напрежението. Оборудват уличното осветление на София с автоматични контролери..
Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този процент с намаление с повече от 20% загубите на вода във водопроводната мрежа на град София. Това заяви..