Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наградите "Златен Кукерикон" се връчват за седми път

Калин Сърменов
Снимка: Личен архив

На 7 април 2023 г. ще бъдат връчени наградите "Златен Кукерикон" 2023, които са за достижения в хумора и сатирата. За седма поредна година наградите се връчват на датата, на която Сатиричния театър "Алеко Константинов" ще отбележи своя 66-и рожден ден. Мотото на тазгодишната церемония ще бъде "Да живее народът". Директорът на Сатиричния театър Калин Сърменов разказа подробности в ефира на Радио София.

"Българинът не обича да се шегува със себе си и това е лош знак. Сами доказваме, че сме малка нация. Малките нации са изтъкани от комплекси и искат непрекъснато да говорят за огромни неща. Тук до нас има една още по-малка нация, която твърди, че всичко е нейно, че те са началото и края на света и ние по същия начин за да не останем по-назад и ние така. Минаха времената на комунизма в този вид, в който се възприемаше тогава изкуството. Тогава все пак имахме някакво усещане за съпротивление и като че ли беше доста угодно и на партийната среда да поддържа този огън и леко тлеене, и беше по-лесно. Сега в момента като го няма и стана безинтересно", сподели Сърменов.

Той добави, че задачата на Сатиричния театър е да не дава възможност на лошите неща да покълват.

"Отдавна трябва да ни дадат приз за това, че в един ден имахме 11 протеста и то различни. Това е изключително. Няма такава нация, която да има толкова много протести в един ден. И затова това ще бъде мотото на шоуто на раздаването на наградите, защото ние не раздаваме като някои други просто награди, тежки речи и благодарности, а ние показваме нашето отношение в света, в който живеем. "Да живее народът" е едната част от наградите на "Златен Кукерикон", а другата част е "Долу народът", отбеляза актьорът.

По думите му в последните години сатирата е тема, която не вълнува особено артистите и режисьорите. Тези, които все още го правят са в провинцията, като по този начин дават живот на по-малките театри и трупи, сподели Сърменов. Той каза още, че:

"Ние нямаме крачки напред, без да знаем какви са били крачките преди това. Веднага искам да кажа, че със скулпторката Кунка Димитрова се събрахме и развиваме в момента един проект за маски на създателите и вдъхновителите на Сатиричния театър. Първата маска ще бъде на Калоянчев".

Сърменов заяви, че в най-скоро време те ще бъдат показани в центъра на фоайето на театъра и допълни:

"Такива неща трябва да се превърнат в пример за всички останали. Защото ако ние продължаваме да си мислим, че всичко започва от нас и свършва с нас, виждате до къде го докарахме и политически, и въобще социалната ни среда как се клати. Така няма да стигнем никъде".

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00

Приетите 8-окласници в София на втория етап на класиране обявяват на 21 юли

Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни  пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..

публикувано на 18.07.25 в 17:21