Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Късното шоу

Александра Алгафари - Психология на лидерството

Човек ражда ли се лидер, или лидерските способности и качества могат да бъдат придобити, научени, развити.

Снимка: Личен архив

„Не се раждаме лидери, ние се раждаме с потребността да принадлежим“, категорична е Александра Алгафари, с която в късните часове на Късното шоу  разнищваме психологията на лидерството. Човек ражда ли се лидер, или лидерските способности и качества могат да бъдат придобити, научени, развити.

„Лидерството се заражда като умение, като качества, във възрастта в която започваме да ставаме все по-социализирани“, допълва психологът. Тя уточни, че началната му проява може да е между 2-4 годишна възраст, когато детето общува с други деца, но лидер  се става, а не е нещо, което ни е дадено свише. 

Алгафари  направи съпоставка  с авторитета, който в никакъв случай не е универсален. Може да си авторитет в дадена област, но не във всяка област, изтъкна тя. И допълни:

„Лидерът е този, който стърчи, вижда се повече отдалече и ние насочваме вниманието си към него – какъв трябва  или не трябва да  бъде. 
Но забравяме…тълпата. Забравяме групата от хора, която той предвожда.

И по-скоро тук не гледаме профила на лидера, а профила на човека от отбора, от народа, тълпата“. Всеки народ си има манталитет и съответно  характер, който е преобладаващ, твърди психологът. 
.
Според нея, типичен за българина е този, който има проблем със заявяването,  с леко мазохистичен привкус. „Това значи,  по-склонен да премълчавам, да задържам, когато нещо не ми е ок, да ми е трудно да си го кажа по един здрав начин“, поясни тя.

Такива хора докато са пораствали са били под давлението на властни възрастни с отношение – „Ще  правиш това, което кажа аз“, а ако сме израснали по този начин, впоследствие хем си търсим подобни авторитети и лидери, хем не можем да ги понасяме, разкри още психологът.

Лидерството като концепция предполага, че лидерът води, той е водач.

Добре е да се научим да бъдем спокойни в това да сме последователи, да ни е ок когато сме в позицията по отдолу. 
На първо място лидерството е,  да си казваме това, което ни е най-трудно: „Как аз себе си да изводя“,  Това се случва през поведението ни и се нарича отстояване, посочи още Александра Алгафари. 

Ако можем да заявим себе си по кротък и  спокоен начин, след това идва смиренето, доверието, да се отпуснеш..

"Като знам, че мога да разчитам на собствените си сили, мога да се доверя на чужди ръце  да вървя след някого, да се доверя..За да го мога това истински, трябва да съм се научила, че мога да разчитам на собствената си сила, че ако ме изпусне този, който ме държи съм достатъчно силна да се изправя отново", илюстрира експертът.

Добрият лидер не е звездата, която трябва да блести, той е "спойката" между хората, които води. Лидерът трябва да може да управлява отношения, подчерта психологът.

В разговора ще чуете: Нужно ли е да превъзпитаме възприятията си спрямо авторитетите, как би могла да се осъществи тази промяна и трудна ли е тя, каква е ролята на презпоколенческата травма и още интелесни детайли по темата.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17