На Цветница - седмица преди Великден, гостуваме на район Банкя - Столична община. В трепетно очакване на Великден, повече за традициите и обичаите, свързани с Лазаровден и Цветница, от отец Василий Топузлиев от Банкя:
"Св.Лазар е приятелят Божий, само него той така нарича и по име. След няколкогодишни сериозни усилия, това е само началото. Надяваме се да стане център на местната духовна общност.
Цветница е по-народностното понятие за Вход Господен в Йерусалим. Освещаваме върбови клонки. Дните до Възкресение са Страстната седмица, страст значи мъчение. Народът има нужда от своите духовни пастори, и тогава и сега."
Ще научим и за новия параклис в кв. Михайлово. Гостува Нина Иванова - жената, благодарение на която вече отвори врати храмът Свети Лазар в кв. Михайлово - район Банкя:
"Много съм щастлива, осъществих моя мечта и идея. Човек трябва да вярва в доброто, за да постигне мечтите. Идеята се роди към 2000 г., в кв. Михайлово нямаше храм. Искам да благодаря на район Банкя, на Рангел Марков, Ана Стойкова, Милена Будинова, Пламен Симеонов и на многото дарители, те дадоха и физически труд в построяването му.
В българина продължават да съществуват вярата и духовността. Живущите в кв.Михайлово имаха нужда от такъв храм. Ас съм за възстановяването на вероучението като предмет в училищата, то крепи нашия дух и възпитава положителни качества. Децата трябва да израстват с вяра в духовното и доброто.
В Банкя се отбелязват различни традиции, духовни празници. Спазваме постите, ходим на църква и запалваме свещ за здраве. Благодаря от името на църковното настоятелство на Роберт Цанев, който изгради иконостаса и на Атанас Атанасов за иконоизписването. Получи се прекрасно място, усеща се светлина и положителна енергия."
С Пламен Симеонов - доскорошен зам. кмет на район Банкя говорим за религиозния туризъм и предлагаме един неделен празничен маршрут:
"Маршрутът е до Дивотинския манастир. Там на Петдесетница има голям празник. Новият храм в кв.Михайлово е по маршрута, може да се тръгне от централната църква в Банкя "Св.св. Кирик и Юлита". Тръгва се по Пътеката на здравето, минава се покрай "Св.Лазар", върви се по ул.Китка и след 35 минути сте на Дивотинския манастир. Течението носи 10% повече кислород, всяко вдишване е здраве.
Трябва да се знаят празниците и ритуалите, да се знае езика на тялото като се влиза в църква. Ние не сме учили вероучение и ни липсват тези познания. Вярвам в силата на религията, но държанието ми в църква не е много както трябва."
Проф. Лазар Копринаров е философ и дипломат. Темата ни е за смъртта и възкресението, за образа на Свети Лазар във философски аспект и за пролетта и възраждането на новото:
"Отнасям се с голяма почит към Лазаровден. Името ми е като асансьор на времето, корени, които ме свързват с дядо ми. Лазар идва от Божията помощ. Знанието за смъртта и желанието да не идва скоро, е част от двойнствеността. Лазаровден и Цветница са възкресение на природата, най-вълнуващ е птичият концерт. Възстановява се великолепието на природата. Тя е неуморима.
Св.Лазар е евангелски сюжет. Лазар е съхранил връзката с Божия свят. Възкресяването на Лазар е буквалната причина за преследването на Исус Христос. Светската власт се страхува от духовната. Разпятието е тяхната идея, на фарисеите, че духовната може да бъде унищожена. Но никаква светска власт не може да унищожи силата на духа. Четвъртата власт е между светската и духовната."
Рангел Марков е кмет на район Банкя, Зам. председател на УС на Българската федерация по тенис:
Опитваме се районът да се развива като утвърден национален и международен курорт. Ние сме близко до големия град, но тук битува дух на курортно място, опитваме се да го запазим и развием в епохата на урбанизация. Като идват тук, хората трябва да имат усещане за природа, за релакс.
Най-важното нещо, което ни костваше 12-13 годишен труд, бе банята в Банкя - символът на нашия град. Градът се формира около нея. Минахме целия път от нулата, под нулата. Имахме късмет да намерим средства и да направим реставрация, от септември банята може да се ползва. Успяхме да оправим и двата пътя към Дивотинския и до Клисурския манастири. Много различни, интересни и свети места, има и туристически пътеки до тях.
Добавихме още 240 места за безплатно паркиране. Тук ценното е да можеш да се разходиш. Предстои ни следващия етап от водния цикъл - двайсетина км, ще станем отново строителна площадка, моля за разбиране. Имаме и проект за стадион. До 1999 имахме спортно-възстановителен център, който бе разрушен до основи. Банкя е единственото място с футболен отбор без стадион.
Работим по два социални проекта - "личен асистент" и "топъл обяд". Работим и с ЦС ТПК - вече две години правим Коопфест. Имаме и Клуб на дълголетника. След определена възраст социалните контакти ти държат духа здрав."
Арх. Цветанка Разсолкова или трябва ли да бъде вярващ един архитект, който строи църкви:
"Най-ценното са хората. В миналото, когато предците ни са строели храмове, благодатта извира отвсякъде. Храмът трябва да внушава православно-молитвено настроение. Личи си дали архитектът му е вцърковен. Клисурският манастир е една от големите ми любови. В началото беше разграден двор, нямаше нов храм. Най-напред направихме навес за поклонници, ограда, камбанария и реконструирахме стария храм. Сега като застана пред новия храм си казвам, че не съм го правила аз.
Има значение благодатта на Светия Дух. Имам усещане, че хората стават по-отворени, по-духовни. Ако си богат материално, а в сърцето си нямаш любов, няма как да построиш къщата."
Александра Александрова, зам.кмет по култура район Банкя ни представя предстоящия им празник, Горешляци 2025: "От 14 до края на седмицата, вкл. и 26 юли са празниците на минералната вода и дълголетието. Още утре откриваме пространство за арт-терапия. През седмицата следва мултимедийния спектакъл "Богини на водата" (15 и 16, от 20:30). Проектът е..
Радиокафе гостува на професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ в район Банкя . Пръв гост е нейният директор, инж. Савина Спасова : "Нашата гимназия развива учениците не само като професионалисти, а и като граждани. Едната програма, по която работим е Еразъм+, нашите ученици посетиха Германия Италия, Испания и Португалия за..
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..