Предвиждат се промени при изпитите за шофьорска книжка, но заетите в бранша нямат пълна готовност. Следвайки европейски директиви и у нас, например, ще въвеждат електронна система да задава маршрута, по който ще карат кандидат-шофьорите, за да се елиминира субективният фактор.
По думите на Йонко Иванов - председател на Съюза на центровете по авто-мото подготовка (▼), с очакваните синхронизации на европейските документи ще се стигне до базово обучение от 16-годишна възраст, по-специално поведение при движение спрямо уязвимите участници, както и нови изисквания и задължения към пешеходците.
„Много от тези предложения ние сме ги дали още преди време. Две години Автомобилна администрация проспа времето, в което трябваше да бъде изменена учебната документация, учебните програми и планове и в тях да бъде вмъкнато обучение с навигационни системи.
Това, което в момента се случва, води до ненужно напрежение, което ще се отрази и върху социалния живот, и върху начина, по който ние ще готвим водачите“, изтъкна Иванов.
Той коментира, че в много страни по света се използва навигация по време на път, но там пътищата са хубави, а не като някои в България – „дупка до дупка“. Въвеждането по предвидения начин по време на изпити ще доведе до куп проблеми, ако курсистът не е прилагал система за навигация по време на обучението си, смята още инструкторът.
Изпитът с казуси и клипове трябва да влезе в сила от 14 април, но инструкторите още не са видели как ще изглеждат те.
„Как може да бъде вменено на учебния център да прави нещо, което не му е вменено в учебния план? – попита Йонко Иванов. И продължи с други въпроси - Как ще проведем вътрешния изпит по практика? Той трябва да бъде огледалото на изпита, който е на Автомобилна администрация. И как мотористът ще се води по навигация, няма да гледа пътя, ще гледа таблет ли? Можем ли да проверим знанията на водача, когато трябва да съобрази пътни знаци, а навигацията всъщност му казва накъде да продължи?“
Според експерта и инструктор, в момента работна група работи върху промени в документацията. Когато тя е готова, трябва да се даде обучителен период и изискванията да влязат в сила към края на годината.
Чуйте разговора на Константин Лавсов.
Всички сме запознати с това какво е киберсигурността, но знаем ли наистина, как да се пазим в интернет пространството, какво е кибер хигиена и как да се отървем от телефонния спам, който ни залива. “Кибер хигиената като част от киберсигурността е изключително важна, тъй като в днешно време споделяме доста информация за нас самите, трябва да сме..
Втори бойкот на търговските вериги се провежда у нас днес, след като първата акция, състояла се на 13 февруари, постигна задоволителни резултати. С очакванията да се надминат тези от първия бойкот, организаторите на инициативата, призовават за още по-мащабно участие в нея. В края на януари република Хърватия бе първата страна, която даде израз на..
Историите на известните се обединяват в Национална кампания "Насилието обича мълчанието" . Инициативата в подкрепа на жертвите на насилие е организирана от фондация "Не мигайте пред българското кино" и Nо Blink , с финансовата подкрепа на Министерството на младежта и спорта. Идеята е вдъхновена от филма "Диада" и протича в две..
За радост на най-запалените си почитатели, джазменът Боби Вълчев съобщи датите на своите нови концерти на свещи през тази година. "Вече обявихме датите за градовете Бургас - 14 юни , Варна - 20 юни и Пловдив - 4 август. Това, което се случи миналата година в Античния театър в Пловдив, тази година ще бъде факт и в други градове, за..
Новият проект за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. е с 65 млн. лв. по-малко от предвидените пари от служебното правителство. Предложението на кабинета “Желязков” е НЗОК да разполага с малко над 9 млрд. и 452 млн. лв . Най-големи ще бъдат разликите в парите за болничната помощ, изплащането на лекарствени продукти и..