Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йонко Иванов: Не може да се изпитват шофьори с навигация, без да са се обучавали с нея

Снимка: Архив

Предвиждат се промени при изпитите за шофьорска книжка, но заетите в бранша нямат пълна готовност. Следвайки европейски директиви и у нас, например, ще въвеждат електронна система да задава маршрута, по който ще карат кандидат-шофьорите, за да се елиминира субективният фактор.

По думите на Йонко Иванов - председател на Съюза на центровете по авто-мото подготовка (▼), с очакваните синхронизации на европейските документи ще се стигне до базово обучение от 16-годишна възраст, по-специално поведение при движение спрямо уязвимите участници, както и нови изисквания и задължения към пешеходците.

„Много от тези предложения ние сме ги дали още преди време. Две години Автомобилна администрация проспа времето, в което трябваше да бъде изменена учебната документация, учебните програми и планове и в тях да бъде вмъкнато обучение с навигационни системи.

Това, което в момента се случва, води до ненужно напрежение, което ще се отрази и върху социалния живот, и върху начина, по който ние ще готвим водачите“, изтъкна Иванов.

Той коментира, че в много страни по света се използва навигация по време на път, но там пътищата са хубави, а не като някои в България – „дупка до дупка“. Въвеждането по предвидения начин по време на изпити ще доведе до куп проблеми, ако курсистът не е прилагал система за навигация по време на обучението си, смята още инструкторът.

Изпитът с казуси и клипове трябва да влезе в сила от 14 април, но инструкторите още не са видели как ще изглеждат те.

„Как може да бъде вменено на учебния център да прави нещо, което не му е вменено в учебния план? – попита Йонко Иванов. И продължи с други въпроси - Как ще проведем вътрешния изпит по практика? Той трябва да бъде огледалото на изпита, който е на Автомобилна администрация. И как мотористът ще се води по навигация, няма да гледа пътя, ще гледа таблет ли? Можем ли да проверим знанията на водача, когато трябва да съобрази пътни знаци, а навигацията всъщност му казва накъде да продължи?“

Според експерта и инструктор, в момента работна група работи върху промени в документацията. Когато тя е готова, трябва да се даде обучителен период и изискванията да влязат в сила към края на годината.

Чуйте разговора на Константин Лавсов.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Строителите работят по Сектор А на бъдещия стадион.

Започнаха изкопните работи по Сектор “А” на стадиона на ЦСКА-София в Борисовата градина

От ЦСКА София и “Главболгарстрой” показаха на медиите прогреса по строежа на стадион “Българска армия”. Строителството върви с доста добри темпове, като е съобразено с опазването на екоравновесието в Борисовата градина и се стреми към минимално влияние върху околната среда в парка. “Всички фази на проектиране са завършени, сега предстои най-хубавата..

публикувано на 31.10.24 в 14:43
Мира Лазарова и Мая Цанева

Проектът „Културна София за деца“ запознава подрастващите с етикета на общуване в галеря, опера и театър

Сдружение „Безопасни детски площадки“ и район “Оборище” започнаха обща кампания „Културна София за деца“.  Ученици от няколко училища в района се срещат с българската писателка, драматург и актриса Мария Касимова – Моасе и с оперната певица Мила Михова, които ги водят зад кулисите и в залите на Софийската филхармония, Националната опера и балет,..

публикувано на 31.10.24 в 14:40

Екозащитници внесоха петиция в МОСВ за обявяване на първия изцяло морски резерват

Представители на "Грийнпийс - България" внесоха тази сутрин в МОСВ петиция за обявяване на първия изцяло морски резерват. Това се случва в Международния ден на Черно море – 31 октомври. Петицията е подписана от 15 хиляди души. В нея са включени и искания за политики за международно сътрудничество за опазването на морето и създаване на мрежа от строго..

публикувано на 31.10.24 в 13:22

В район "Надежда" отбелязват Деня на будителите с факелно шествие

Факелно шествие под наслов "Поход на родолюбието" ще се проведе привечер в столичния район "Надежда" по повод Деня на народните будители. Организатори са местната администрация заедно със сдружение "Обединени Балкани". Участниците се събират в 17:30 ч. от двора на 101 СУ "Бачо Киро". Тръгването е в 18 ч. по маршрут – ул. "Илинденско..

публикувано на 31.10.24 в 13:04

Изкуство, дебати и музика в Студентския дом за Деня на будителите

С изкуство, дебати и музика, на 1 ноември, читалище "Тротоара" ще отбележи Деня на будителите в Студентския дом. Целта на събитието е не просто забавление, а към него да има и добавена стойност, каза пред Радио София Деян Янков – основател на фондация и читалище "Тротоара". "Гледаме да не е само концерти и забавление, а да има смислени неща,..

публикувано на 31.10.24 в 11:59
Директорът на Столичния зоопарк ланд. арх. Добромир Бориславов

Столичният зоопарк - най-големият на Балканите и най-евтиният в цяла Европа

От продажбата на карти и билети Софийският зоопарк успява да върне една трета от издръжката си на Столичната община, т.е. той работи на загуба. При цени от 2 лв. за деца и 4 лв. за възрастни, сме най-евтиния зоопарк може би в цяла Европа в момента. Това посочва директорът на Столичния зоопарк ланд. арх. Добромир Бориславов . Столичният зоопарк е..

публикувано на 31.10.24 в 11:18

Отбелязваме Международния ден на Черно море

Черноморските държави отбелязват на 31 октомври Международния ден на Черно море. На този ден през 1996 г. е подписан Стратегическият план за действие за възстановяване и опазване на Черно море, с който правителствата на България, Турция, Грузия, Румъния, Русия и Украйна приемат, че замърсяването на общото ни море създава рискове за всички. Планът е..

публикувано на 31.10.24 в 09:09