Повишаването на цените на хранителните продукти както у нас, така и в чужбина се дължи на няколко причини. Едната от тях е инфлацията, но по думите на Маргаритов някои действия или бездействия на сегашните управляващи са увеличили тежестта на този процес върху всички български потребители.
"Големите търговски вериги, включително и на официални пресконференции показаха, че без особени усилия могат документално да докажат, че и към момента те работят с доста малки надценки. В стойността на продуктите се включват най-различни елементи на ценообразуване, вкл. складови разходи, обучение на персонал, транспорт и всякакви от този род. Те чисто документално могат да покажат на всеки един контролен орган, че и към момента повечето хранителни стоки, които се продават на новите цени в търговските обекти се търгуват с не много голям процент надценка. Това определено бих могъл да кажа, че в някаква степен е аномалия, защото това означава, че не са изградени достатъчно добри контролни механизми, които да проследят доколко релевантни са всички тези елементи на ценообразуването и пера във формирането на цената на всеки един продукт", коментира Маргаритов.
Той допълни, че има опит да се въведе закон, който да държи сметка за крайната стойност и то под формата на ограничения по отношение на надценката. Това няма да доведе до някаква сериозна промяна в начина, по който и сега се ценообразува. По думите му се съдържа изричен текст, в който се посочва, че имитиращите продукти са забранени за приложното поле на този закон.
"Един друг голям проблем е свързан с начина, по който в този закон се предвижда всичко това да бъде контролирано. Просто анкетно се препраща към Комисията за защита на потребителите, която трябва да намери начин и ресурс да извършва този контрол. Това от моя гледна точка и то като човек, който наистина познава каква е работата на тази институция и нейния капацитет мога да кажа, че ще бъде едно пожелание, което няма да се сбъдне. Първо, защото става въпрос за десетки хиляди търговски обекти. Второ, защото става въпрос за нещо, което собствено не подлежи на контрол, включително складовите наличности, изчерпването, преминаването на друг продукт от същата продуктова група в случай, че складовата наличност се изчерпи. И разбира се най-вече 150-те души в комисията, които работят на територията на цялата страна ще бъдат в обективна невъзможност да осъществяват този контрол", посочи Маргаритов.
Той отбеляза, че евентуалното приемане на закона ще засегне принципите на свободното ценообразуване, тъй като се въвеждат тавани. Относно проверките в магазинната мрежа от страна на БАБХ, КЗП и НАП Маргаритов коментира:
"Не искам да се подигравам с труда на колегите от КЗП, които съм сигурен, че максимално съвестно са си свършили работата, а по-скоро бих отправил своята критика към онези, които ги накараха да се юрнат без цел и посока, според мен донякъде и с предварително зададени числа за това, какви трябва да бъдат постигнатите резултати".
По думите му въпросният проектозакон, поради причини свързани с порочни елементи на ценообразуването, които няма да доведат до свиване на надценката и цената, а ще доведат до раздуване на административните разходи по никакъв начин не върши работа на производителите. Той посочи, че според статистика пазарът у нас се държи 50% от големите търговски вериги:
"Ако говорим за картел на големите производители да държат високи цени, то това логически не дава ли възможност на по-малките да държат по-ниски цени и по този начин да привличат повече клиенти?"
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
44 елемента, вписани в периода 2008-2024 г. в националната Представителна листа на нематериалното културно наследство, са показани в експозицията "Живи човешки съкровища – България" в Зала 2 под купола на Ларгото . Автори са чл. кор. проф. д. изк. Мила Сантова, д-р Милена Любенова и арх. Мирелла Кафкова (ИЕФЕМ – БАН)...
Над 4 хиляди нови доброволци са участвали в инициативите, които са представяни на платформата на TimeHeroes през тази година. Отношението към този сектор е все по-позитивно, хората все по-често се въвличат в мисии. Успешно са проведени близо 235 доброволчески инициативи за подпомагане на всякакви хора, животни и дейности. Всичко това се..
На открита дискусия в Столичната община ще бъдат обсъдени проблемите с бездомните хора, с акцент върху онези с психични заболявания. В 11.00 ч. експерти от МЗ, МТСП, МВР, СДВР, ЦСМП, Фонд "Социална закрила“ и водещи психиатри ще обсъдят текущото състояние и капацитет на кризисните центрове в София. Проблемите на психично болните бездомни..
Тази вечер Люси Дяковска ще зарадва почитатели и ценители с коледен концерт в Зала "България" . В програмата на "Бяла Коледа" са включени емблематични празнични песни от всички краища на света, музикални шедьоври от Италия, Франция, Англия, Америка, България, Русия. Вълнуващи истории за любов и надежда, които ще подгреят празничното..
"Коледа, Коледа..." е традиционният празничен концерт, с който Биг бендът на БНР и диригентът Антони Дончев ще донесат музикално настроение на 19 декември от 19.00ч. в Първо студио на Радиото . В концерта ще участват и малките певци от ВГ "Радиодеца" и диригентът Илина Тодорова, които ще изпълнят любимите коледни песни „Вятърът..
Днес ще преобладава слънчево време, след обяд с временни увеличения на облачността. Ще духа до умерен вятър от запад-северозапад. Максималните температури ще бъдат между 10° и 15°, в София - около 12° . По Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа до умерен вятър от северозапад. Максималните температури ще бъдат между 11° и 13°...
Хип-хоп изпълнителят Криско съобщи за днешната си среща със зам.-кмета на Столичната община Надежда Бачева във връзка с намерението му да бъде изграден детски център за деца със Синдром на Даун. Наскоро стана известно, че второто дете на музиканта е със синдрома. По думите на Криско, в Столичната община се е срещнал с хора, "изключително..