Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Нощта на Юрий" по повод 62 години от първия полет на Гагарин в космоса

Снимка: Ratio


На 12 април 1961 г. Юрий Гагарин става първият човек, който лети в Космоса и най-известният човек на Земята. На тази дата руският космонавт излита от космодрума в Байконур и прави своята 108-минутна обиколка около Земята. По това време обаче битката за покоряването на космоса е между двете най-влиятелни държави в света - САЩ и СССР.

"Битката за космоса е до голяма степен отражение на Студената война през 60-те години", казва  Виктор Данчев - физик в ЕндуроСат и докторант по Теоретична Физика в Софийски университет и споделя, че покоряването на космоса е съревнование за това чия икономика е по-силна, кой ще се справи по-добре, кой има по-добра технология. Тази битка води до огромен технически подем и до изобретяването на много предмети, които ние без да съзнаваме, че са предназначени за пътуване в космоса, използваме в ежедневието си.

"Примерите са брутално много, защото има няколко милиона патента, които са били защитени само след програмата "Аполо". Примерите за това са соларните панели, платките, които ползваме в  цялата електроника днес, голяма част от иновациите в изчислителната математика и физика по това време. Да не говорим, че неща като летните гуми, например, като технология за материала, от който се правят", изрежда Виктор Данчев предметите, които са изобретени, за да пътуват в космоса.

От 2016 г. Виктор Данчев е координатор на най-голямата практическа образователна програма, свързана с Космоса, на Балканите – "Космически Предизвикателства", която подготвя следващото поколение учени, инженери и предприемачи за космическия сектор чрез работа по реални проекти. Като част от тази програма, Виктор участва и в разработването на най-големия безплатен онлайн курс за космическо образование – Spaceport.

"Това, което се вижда като много силен тренд в последните 10-20 години е така нареченият New Space или Нов космос. Идеята на този тип разработки е, че всъщност дори да идва от публично място, от бюджета, има много по-голямо съревнование на частни компании, които да осигурят услуги. Вместо NASA да строи всичко от нулата например за новите лунни мисии, които планира, концепцията е NASA да плати на компанията, която ще предостави най-добрата услуга", казва Виктор Данчев във връзка с финансирането на космическите пътувания в настоящето и бъдещето.

За следващите мисии в космоса предстои да бъде изградена цялостна инфраструктура, която да спомогне живота и пътуването на космонавтите и да доведе до нов технологичен подем на Земята. Това е идеята за така нареченото "Лунно селце".

Повече за пътуванията до Луната и не само, за водата в космоса и за космоса като на кино можете да научите от Виктор Данчев и Стоил Иванов по време на събитието на Ratio - Yuri's night.

Интервюто на Антония Каменичка с Виктор Данчев чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13

"Форум", 22.11.24: Какви заплати ще направят ефективна работата на полицаите?

В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..

публикувано на 22.11.24 в 18:35

Творби на европейски поети галят сетивата на пътниците в метрото

Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..

публикувано на 22.11.24 в 17:50
Проф. Преслав Наков

Проф. Преслав Наков: Силата на фалшивите новини е поради слабостта на хората

Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..

публикувано на 22.11.24 в 17:17