На 12 април 1961 г. Юрий Гагарин става първият човек, който лети в Космоса и най-известният човек на Земята. На тази дата руският космонавт излита от космодрума в Байконур и прави своята 108-минутна обиколка около Земята. По това време обаче битката за покоряването на космоса е между двете най-влиятелни държави в света - САЩ и СССР.
"Битката за космоса е до голяма степен отражение на Студената война през 60-те години", казва Виктор Данчев - физик в ЕндуроСат и докторант по Теоретична Физика в Софийски университет и споделя, че покоряването на космоса е съревнование за това чия икономика е по-силна, кой ще се справи по-добре, кой има по-добра технология. Тази битка води до огромен технически подем и до изобретяването на много предмети, които ние без да съзнаваме, че са предназначени за пътуване в космоса, използваме в ежедневието си.
"Примерите са брутално много, защото има няколко милиона патента, които са били защитени само след програмата "Аполо". Примерите за това са соларните панели, платките, които ползваме в цялата електроника днес, голяма част от иновациите в изчислителната математика и физика по това време. Да не говорим, че неща като летните гуми, например, като технология за материала, от който се правят", изрежда Виктор Данчев предметите, които са изобретени, за да пътуват в космоса.
От 2016 г. Виктор Данчев е координатор на най-голямата практическа образователна програма, свързана с Космоса, на Балканите – "Космически Предизвикателства", която подготвя следващото поколение учени, инженери и предприемачи за космическия сектор чрез работа по реални проекти. Като част от тази програма, Виктор участва и в разработването на най-големия безплатен онлайн курс за космическо образование – Spaceport.
"Това, което се вижда като много силен тренд в последните 10-20 години е така нареченият New Space или Нов космос. Идеята на този тип разработки е, че всъщност дори да идва от публично място, от бюджета, има много по-голямо съревнование на частни компании, които да осигурят услуги. Вместо NASA да строи всичко от нулата например за новите лунни мисии, които планира, концепцията е NASA да плати на компанията, която ще предостави най-добрата услуга", казва Виктор Данчев във връзка с финансирането на космическите пътувания в настоящето и бъдещето.
За следващите мисии в космоса предстои да бъде изградена цялостна инфраструктура, която да спомогне живота и пътуването на космонавтите и да доведе до нов технологичен подем на Земята. Това е идеята за така нареченото "Лунно селце".
Повече за пътуванията до Луната и не само, за водата в космоса и за космоса като на кино можете да научите от Виктор Данчев и Стоил Иванов по време на събитието на Ratio - Yuri's night.
Интервюто на Антония Каменичка с Виктор Данчев чуйте в звуковия файл.
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..
Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..
Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..
Това лято педстои шестото издание на Sofia Summer Fest. Ради Георгиев и Борко Чучков гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ , за да разкажат за предстоящото шесто изданиe на Sofia Summer Fest, което започва на 4 юли 2025 година, с двудневен музикален маратон. То ще бъде открито отново от певеца Васил Найденов, а на втория ден от..
На 9 май отбелязваме Деня на Европа. На този ден преди 75 години е подписана Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, както и проправя пътя за просперитет, мир, демокрация и сътрудничество в Европа. През 2025 г. Денят на Европа се отбелязва в целия Европейски съюз с редица инициативи и събития. В България..
Илина Пенева и Мартина Новакова разказаха пред Радио София подробности да проекта “Метаморфози на работното облекло“, в който участва и Център "Кристо и Жан-Клод“ от Габрово. Европейският проект се осъществява в шест европейски града с голямо индустриално наследство. Градовете са Кемниц, които са европейска столица на културата за 2025..
75 години след подписването на Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, Европа продължава да изглежда като основния остров на свободата, на демокрацията и хуманизма, коментира пред Радио София д-р Катя Христова-Вълчева. Тя e “Жан Моне” лектор и главен асистент по Европейска политика в НБУ. "Европа е естественият..