Маестро Константин Добройков ще поведе камерен ансамбъл „Софийски солисти“ с програма от творби на двама значими композитори. За първи път в България ще бъде изпълнен Концерт за цигулка и струнен оркестър на водещия полски композитор Анджей Пануфник, вдъхновен и по поръчка на именития цигулар Йехуди Менухин.
Втората творба в програмата е "Просветлена нощ" оп.4 (1917) от Арнолд Шьонберг.
Музикалното събитие ще е в столичния Централен военен клуб на 19 април (сряда) от 19 часа.
Солист в първата творба ще бъде цигуларката София Проданова, която през миналата година бе сред лауреатите в престижния международен конкурс "Йохан Себастиан Бах" в Лайпциг. Тя е първата българка, взела награда в над 60-годишната история на конкурса.
„Наистина Анджей Пануфник е малко неизвестен за жалост композитор, който всъщност има толкова много какво да каже – отбеляза София Проданова пред БНР-Радио София. – Неговият концерт е написан през 1971 година. За мен е огромна чест да мога да представя това произведение за пръв път на българска публика. Никой няма да знае какво точно да очаква. Предизвикателство е да убедя всички в това, колко много обичам това произведение, намирам голяма част от себе си като музикант в изразните средства, които използва този композитор.“
Цигуларката допълни, че се е запознала с творчеството на Пануфник като ученичка в Yehudi Menuhin School.
Тя обича бароковата музика и я изпълнява, но ето, че и съвременната влиза в репертоара ѝ.
„Просто съм ненаситна за хубава музика, продължавам да търся произведения, чиито изразни средства резонират с мен. Затова и жонглирам с 2-3 цигулки в различни строеве, с различни струни и лъкове. Забавление за мен е да превключвам от един стил в друг“, допълни Проданова.
В момента тя е изпълнител на свободна практика и приема разнообразни проекти – от записи на дискове до концерти в църкви или огромни зали.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..